Флотилия от кораби с японски националисти, сред които и депутати, замина в посока към групата острови, които са в центъра на териториален спор с Китай, предаде АФП.
Още: Гранатомети и морски дронове: Гръцки кораб е потопен в Червено море
Още: Нетаняху отложи заминаването си във Вашингтон
Въпреки острите критики от страна на Пекин, 20-те кораба напуснаха японския остров Ишигаки в 14.30 ч. българско време, съобщиха журналисти на борда на плавателните съдове.
Пекин и Токио не могат да се споразумеят за трасето на границата между изключителните икономически зони в района на островите от групата Сенкаку (с китайско название Дяоюйдао), които са обект на претенции от двете страни.
Акваторията край тези необитаеми острови е богата на рибни ресурси, а морското дъно може би крие залежи от петрол и газ.
Още: Не пантера, а лъв: Инцидент с голяма котка в курорт в южната ни съседка (ВИДЕО)
Още: Изненадващо писмо: Палестински лидери предложиха мир на Израел
Напрежението за суверенитета на архипелага, администриран от Токио, се засили рязко през септември 2010 г., когато в района стана сблъсък между китайски траулер и два патрулиращи кораба на японската Брегова охрана.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След почти месец криене: Аятолахът се появи за свещен празник (ВИДЕО)
Още: 25 дни: Аятолахът го няма! Израел е скрил успешни ирански ракетни удари по израелски военни обекти
Токио включи тези острови в най-южната си префектура Окинава през 1895 г. след победа над императорски Китай във войната от 1894-1985 . Тогава Япония анексира и Тайван. След поражението си във Втората световна война Токио се отказва от Тайван и по логиката на Пекин би трябвало да върне и архипелага Сенкаку. В Япония обаче твърдят, че в края на 19-и век тези необитаеми острови не са принадлежали на никого и затова съвсем законно са присъединени към Япония.
Редактор: Петър Проданов
Още: Заради Газа: ЕС готви санкции срещу Израел
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред