Обобщение от 57 научни доклада, публикувани от 2013 г. досега показват, че мащабни природни бедствия като пожарите в Австралия могат да се превърнат от изключение в норма, информира БГНЕС, позовавайки се на Reuters.
Още: 25 дни: Аятолахът го няма! Израел е скрил успешни ирански ракетни удари по израелски военни обекти
Още: Заради Газа: ЕС готви санкции срещу Израел
Правителството на Австралия и някои медии се опитват да омаловажат ролята на предизвиканата от човека промяна в климата, но данните сочат, че страната е много по-уязвима за такива явления.
"Няма да обърнем тенденцията в затоплянето на климата в близко бъдеще, така че бедствия като това ще продължава да има", казва Ричард Бетс, ръководител на дирекцията за проучване на климатичните промени в Британската метеорологична служба.
Систематизирането на данните от 57-те доклада сочи, че все по-често се забелязва наличието на условия, които британските учени наричат "огнено време". Това е комбинация от високи температури, ниска влажност, слаби валежи и силен вятър. Същият ефект, който имат промените в климата над Австралия, е причина за големите пожари в западните щати на САЩ, Южна Европа, Скандинавия, Амазония и Сибир.
Още: БРИКС срещу Г-7: Пукнатините в алтернативния нов световен ред
Още: "Хамас" предаде положителен отговор на най-новото предложение за спиране на огъня в Газа
В глобален мащаб, сезонът на пожарите се е удължил с 20%, казват учените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
Още: "Каква ирония": Китай помага за руските дронове, но се опари от тях (СНИМКИ)
Според Световната метеорологична организация, до края на века средната температура на Земята ще се повиши с 3 до 5 градуса по Целзий, ако обемите парникови газове, изпускани в атмосферата, не бъдат намалени. Това е три пъти над договореното от държавите в Парижкото споразумение за климата от 2015 година.