Задавам въпрос към КЕВР - събрахте ли се, обсъдихте ли и какво решихте по писмото, което ви внесохме, придружено с подписите на 200 хил. български граждани против сделката за ЧЕЗ. С този въпрос лидерът на БСП Корнелия Нинова се обърна от парламентарната трибуна към ръководството на енергийния регулатор.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Днес депутатите приеха годишния доклад за работата на КЕВР през 2017 година.
"Реши ли комисията казуса, изпълнихте ли новите си задължения. Ще спрете ли активите или ще дадете зелена светлина", попита Корнелия Нинова.
Преди нея секретарят на ПГ "БСП за Бългирия" Филип Попов призова председателят на НС Цвета Караянчева да покани Цветан Цветанов в залата. "Председателят на ПГ на ГЕРБ го нямаше и вчера в парламента, няма го и днес. Обсъждат се важни точки, поканете го", обърна се Попов към председателя на НС.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Той припомни, че точките, които е трябвало да се обсъждат вчера, са отложени за днес, защото са изключително важни и следваше да присъства ръководството на съответните комисии. "Него го няма и днес, защо тогава отложихте точките", попита още Филип Попов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Председателят на КЕВР Иван Иванов мигновено отговори. В изказването си той подчерта, че събраната от БСП подписка няма изразени мотиви, съгласно изискването на закона.
"Текстът, който прие Народното събрание не показва никакви критерии, по които комисията да се произнесе. Не коментира дали комисията има подобен потенциал – кадрови или административен. Защото в текста, приет от парламента се казва вали не се застрашава националната сигурност и обществения ред, но те са обект на други държавни институции. С други думи – в закона трябва ясно да се разпише кой се произнася", подчерта Иван Иванов.
Той допълни, че нито един регулаторен орган в ЕС няма правомощия да се произнася предварително по сделка от частен характер. "В рамките на 19-годишната си дейност КЕВР нито веднъж не е имала такива правомощия, а по тази причина няма и административен потенциал да се произнесе по сделката", завърши той.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски