Икона на Свети Кирил и Свети Методий с рядко изображение е експонирана в РИМ-Бургас

2851
Икона на Свети Кирил и Свети Методий с рядко изображение е експонирана в РИМ-Бургас
Снимка: Община Бургас

Историческият музей в Бургас е един от малкото в страната, които съхраняват във фонда си икона на светите равноапостоли Кирил и Методий. Датирана е от втората половина на XIX век. Това, което я отличава от други сходни религиозни творби, посветени на св. Кирил и св. Методий, е рядко срещаното изображение на двамата светци.  

Иконната композиция представя светите братя леко обърнати един към друг, облечени в монашески одежди, което само по себе си е малко популярно във възрожденското ни изкуство. Помежду си те държат разгънат свитък с изписана на него азбука. Св. Методий, като по-възрастен, е представен с бяла брада, а св. Кирил с кафява. Над тях е изобразен Христос Вседържител, който ги благославя от небесата. На заден план пейзажът е изчистен от детайли.  

Необичайно провеждане на литийното шествие с чудотворната икона на Св. Богородица

Вековната традиция за провеждане на литийното шествие от Бачковския манастир към местността "Клувията" за първи път бе нарушена. Литият...

Такъв иконографски модел, представящ светите братя, обединени в една композиция със свитък с азбуката, като фронтиспис за първи път е показан в гравюра, поместена в „Български буквар“, издаден в Москва през 1844 г. От основните публикации за гравюрата е известно, че това е най-ранното произведение, познато до момента, където св. Кирил и св. Методий са показани заедно, държащи свитъка с азбуката. Илюстрацията е озаглавена „Българските книжници“. Дело е на Корнелий Яковлевич Тромонин. Той е автор на литографски албуми, въвежда многоцветния печат в Русия, поставяйки началото на хромолитографията.  

„Българският буквар“, където е поместена гравюрата, е издаден с помощта на Ангели Николаевич Хаджоглу от град Русе. През 40-те години на XIX век той е заможен търговец в Москва. През 1844 г. подпомага издаването на „Българския буквар“ с автор Георги поп Илиев Бусилин, роден в Батак, учил в Пловдив, Атина и Москва.  

Едно решение на зографа, встрани от познатата схема на гравюрата от 1844 г., разкрива още по-осезаемо възрожденските настроения. В центъра на изобразителното поле, между фигурите на св. Кирил и св. Методий, над свитъка той поставя надписа „Просветители български“, който надпис не присъства в гравюрата. Съвсем в духа на времето иконописецът нарича светите братя „Просветители“, като по този начин ги издига на по-високо ниво – те не са просто книжници, те са българските просветители.  

По случай 24 май – Ден на българската писменост, просвета и култура, иконата може да се види от широката публика в Иконната зала на Историческата експозиция на РИМ – Бургас. Работното време на музея е вторник – събота от 09:00 до 17:00 ч., и неделя от 09: 00 до 14:00 ч.

Вярващи дариха чудотворна икона на Света Богородица на храма в село Катуница (СНИМКИ)

За празниците храм "Свети Никола" в пловдивското село Катуница, получи скъп дар от семейство Йордан и Мария Иванови – копие на чу...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от БУРГАС:

Преди Никулден: БАБХ започнаха проверки по рибните пазари

Само за денонощие: Хванаха два пъти надрусан шофьор да кара кола

След сигнали за злоупотреби: Полиция влезе във ВиК-Бургас

НАП-Бургас продаде 27 коли, иззети от пияни или дрогирани шофьори

С фалшиви сигнали до полицията: Бургазлия опита да прикрие катастрофа

Директорът на „Академика 2011“: "Арена Бургас" функционира, но има леки пропуски

АПИ прекрати договора за поддръжка на пътищата в Бургаско, спешно търси нов изпълнител

Бургас иска 6,5 млн. лв. за възстановяване на алеята до кв. Сарафово (СНИМКИ)

От огромните вълни: Пешеходната алея от Бургас до "Сарафово" пропадна

Концесионери искат спешно диги край морето (СНИМКИ)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com