Глобалните газови пазари постепенно се балансират

762
Глобалните газови пазари постепенно се балансират
Снимка: iStock

Световните газови пазари постепенно се балансират, но се очаква да останат затегнати през 2023 г., на фона на по-ниските доставки на руски тръбен газ за Европа. Това пише в най-новия доклад на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) за състоянието на газовия пазар, съобщи Ройтерс.

Европейските и световните газови пазари претърпяха голям шок в доставките през 2022 г., когато Русия намали потоците към ЕС с 80 процента, предизвиквайки глобална енергийна криза.

"Булгаргаз" предлага по-ниска цена за газа за май

Меките температури, увеличаването на износа на втечнен природен газ (ВПГ) и силният спад в търсенето на синьо гориво помогнаха за смекчаване на шока, оставяйки газохранилищата в Европа пълни на около 60 процента.

"Отслабналото напрежение на пазара и сравнително доброто ниво на запълняемост на хранилищата преди лятото са причина за предпазлив оптимизъм за сигурността на доставките", посочват експертите на МАЕ.

"Подобрената перспектива за газовите пазари през 2023 г. не е гаранция срещу бъдеща нестабилност", предупреждават все пак те, като се аргументират, че глобалните доставки на газ се очаква да останат ограничени тази година, "а глобалният (енергиен) баланс е обект на необичайно широк диапазон от несигурност".

Рисковете, които включват неблагоприятни метеорологични условия, като сухо лято, по-ниска наличност на ВПГ, както и възможността за по-нататъшен спад на руските доставки за Европа, биха могли да подновят пазарното напрежение и волатилността на цените, алармира МАЕ.

В Европа потреблението на газ е спаднало с рекордните 16 процента, или 55 милиарда кубични метра, през сезон 2022/23 г.

Страните от Г-7 обмислят да подкрепят нови газови инвестиции в разрез с политиката на нулеви емисии

Министрите по климатичните промени и енергетиката на страните от Групата на седемте (Г-7) обмислят да подкрепят нови инвестиции при дос...

В доклада на МАЕ пише още, че сега ЕС се нуждае само от половината от нивото на нагнетяване в газохранилищата, което бе нужно миналото лято, за да напълни капацитета им на 90 процента до началото на следващия отоплителен сезон.

Сега доставките на ВПГ представляват две трети от вноса на газ в Европа, покривайки около една трета от търсенето му през изминалия отоплителен сезон. Европейският внос на ВПГ се е увеличил с 25 процента, или 20 милиарда кубически метра през 2022/23 г., като САЩ са доставили над 45 процента от допълнителните количества.

МАЕ прогнозира глобалното предлагане на ВПГ да се увеличи едва с 4 процента (или над 20 милиарда кубични метра) през 2023 г., което няма да е достатъчно, за да компенсира очакваното намаляване на доставките от Русия за Европа.

Междувременно вносът на ВПГ в Китай, който намаля с 20 процента през 2022 г., позволявайки насочване на танкери към Европа, се възстанови през март, подкрепен от по-високото вътрешно търсене.

Очаква се пратките на ВПГ за Китай да се увеличат с 10-15 процента в сравнение с 2022 г., но все пак да останат под нивата от 2021 г., съобщават още от МАЕ.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от МЕЖДУНАРОДНИ:

ЕК ще предложи санкции за руския втечнен газ

Руската централна банка запази огромната основна лихва

Гана започва да строи първата си АЕЦ

Турция ще инвестира 100 млрд. долара във възобновяема енергия

Собственикът на Google за първи път ще изплаща дивиденти на инвеститорите си

Путин ударно национализира. "Няма работна ръка във военните предприятия" (ВИДЕО)

Йената удари 34-годишно дъно спрямо долара

Цените на петрола: Напът да прекъснат двуседмичната си губеща серия

Еврото завършва седмицата с пълен обрат спрямо долара

Американската икономика се представя под очакванията в началото на 2024 г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com