Новите правила за избор на банки и финансови институции, които обслужват държавните предприятия, вече са окончателно утвърдени от Министерския съвет. До шест месеца всяко държавно дружество или дружество, в което държавата държи повече от 50%, трябва да се съобрази с новия регламент. Става въпрос за държавните предприятия с балансова стойност на паричните средства (капитал) над 3 млн. лева.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Правителството прие правилата, които трябва да гарантират и премахнат концентрация на държавни пари само в една търговска банка. Кабинетът реши компаниите с над 50% държавно участие да са задължени да държат на депозит в банка не повече от 25 на сто от нетната си финансова експозиция. Самата експозиция представлява разликата по средствата на вложителя (държавното предприятие) и непогасените заеми и кредити, отпуснати от банката, в която са средствата на вложителя. С други думи това са парите след отчитането и приспадането на получените от съответната банка заеми и други оборотни средства, информира bTV. Изчисленията се правят в левове.
Предприятията ще са задължени да избират обслужваща банка след търг или конкурс с поне пет получени оферти. Размерът на депозитите в банките обаче няма да се обявява, за да не се нарушат правилата за банкова тайна.
Доста министерства вече пуснаха справка в кои банки предприятията, за които отговарят, държат средствата си. Прави впечатление, че в енергийния сектор, който е най-дискутираният от началото на годината насам, името, което се среща най-често, е Корпоративна търговска банка.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Повече по тази тема с имена на предприятия и банки можете да научите в Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри