Колко месо ще има в колбасите - тепърва ще решават експерти
Тепърва работната група, която ще създаде нормативите и точните числа, започва работа, уточни Димитров. Според него няма общ регламент в ЕС по въпроса, но има редица европейски държави, които имат задължителни стандарти. Във Великобритания например във свинската наденица трябвало да има поне 30% свинско месо, в телешката – поне 32%. Не пречело обаче да има и други продукти, освен месо. В Словения стандартът сочел 25% дивечово месо при продукт, в който се твърди, че има дивеч.
Антибиотиците – в кои храни са най-много и как да се предпазим
Пастьоризацията и стерилизацията убиват около 20% от съдържащите се в млякото антибиотици. Почти пълното разрушаване на препаратите в м...
Нека оставим на преценката на експертите – така Димитров отговори на въпрос на Нова телевизия защо би се въвело едно число като минимален изискуем процент, а не друго.
Никъде не говорихме за проценти, когато се създаваше проектонаредбата, заяви председателят на Асоциацията на месопреработвателите Атанас Орджанов. И изрази опасения, че при задължителни стандарти щяло да дойдат продукти от чужбина, с по-нисък процент и това щяло да унищожи българския бранш.
По думите на Димитър Димитров обаче идеята с готвените от земеделското министерство промени да се знаело, че като се купува даден продукт – например колбас, да се знае, че има минимално определен процент месо. Сега такива няма – имаме доброволни стандарти, уточни експертът. И видя като "свобода на пазара" факта, че стандарт "Стара планина" не накара повече производители да се приближат до него.
Във всички колбаси си има месо – според спецификацията и техническата документация на съответната фирма. Абсурдно е да няма месо. Така Орджанов отговори на въпрос какво има в колбасите, ако не са по стандарт "Стара планина" (бел.ред. – съгласно него трябва да има поне 85% месо в колбасите).
Въвеждат минимално съдържание на месо в колбасите
Нови изисквания за хранителните стоки. Вече ще е описано колко точно месо има в колбасите. Вече ще знаем, че когато купуваме кренвирши...
Лед, вода, соя, соеви протеини – това са част от продуктите, които се влагат в колбасите, освен месо, по думите на Орджанов. Той увери обаче, че всички влагани продукти били безопасни. Орджанов обаче не можа да даде статистика кои производители имат в продуктите си най-нисък процент месо. Няма колбас на българския пазар с 2% месо, уверено каза въпреки това председателят на Асоциацията на месопреработвателите. И беше категоричен – за нас е важен контролът, независимо какви законови изисквания има.
Млечни продукти
Според Димитров и в момента за млечните продукти нещата били по-напред. В момента е казано кои продукти могат да се наричат "сирене", "извара" и т.н. – продукти, в които има само мляко, както и какъв процент сурово и сухо мляко има, припомни експертът. Освен това, съвсем скоро имитиращите млечни продукти щели да са на отделен щанд и задължително опаковани – работата по наредбата, определяща това, била почти финализирана.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
NEXT BASKET си сътрудничи с Noble Graphics, за да промени играта в електронна търговия
КНСБ изчисли: 1003 лв. минимална заплата догодина
Шефът на НАП: 23-ма българи с имоти в Дубай са проверени, общо 200 са в списъка
Шефът на НАП: 752 млн. лева са събрани повече приходи в бюджета
Николай Василев: България не влезе в Еврозоната заради моткане
Еврохолд поиска връщане на лиценза на Евроинс Румъния
БНБ мигрира успешно към новата система за големи плащания T2
"Фортум" и "Ролс-Ройс" ще правят ядрени реактори във Финландия и Швеция
България иска включване на ядрената енергия в Закона за нулевата нетна индустрия
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: колбаси месо Храни двоен стандарт при храните