Много българи не знаят, че тегленето на пари в брой излиза скъпо

48001

Около 19% е лихвата, която плащаме при използване на кредитни карти за суми извън гратисния период. Това сочи статистиката на БНБ за месец юли.

През миналия месец средният лихвен процент е бил 18.21% за левове и 18.36%, ако сумите са в евро. Такива са ставките по кредитните карти на физически лица. За фирмите те са дори по-високи - средният процент за усвоени суми, непогасени в гратисния период, е 18.84% за левове и 19.41% за евро, пише в. "Сега".

Зареждат банкоматите с половин милиард лева за празниците

Банките ще заредят банкоматите си с поне 500 млн. лв. за празниците, за да има пари за всички желаещи да теглят, изчислиха експерти от ...

Всъщност тази висока летва - на 18%, си стои още от 2011 година насам. Но обявяването на тази статистика е новина. "От 25 август 2016 г. Българската народна банка публикува статистическа информация за лихвените проценти, както и обемите по кредитите, предоставени чрез кредитни карти, в безлихвен гратисен период и извън безлихвен гратисен период", става ясно от съобщение на сайта на централната банка.

Осреднените данни в тази статистика са донякъде подвеждащи, защото на практика условията по различните видове кредитни карти, издавани от различните банки, са изключително разнообразни и сравняването на офертите е доста трудно. В момента например има карти, по които върху ползваните суми за покупки извън гратисния период лихвата е само 10%. За този тип финансиране обаче са много важни и съпътстващите разноски. Затова е по-добре да се гледа ГПР - годишният процент на разходите, който показва и всички такси, които банките допълнително събират.

Има например кредитни карти, при които годишният процент на разходите надхвърля 60 на сто - именно заради таксите. За да получи вид платинена карта на една от банките, клиентът трябва да плати 250 лева само за да му бъдат разгледани документите. ГПР може да е много висок и заради годишната такса по картата. Има случай, в който банката на всеки 12 месеца прибира по 260 лв. за поддръжка.

Много коварни са и таксите, които се удържат, ако притежателят на кредитната карта тегли с нея пари в брой. Немалко българи не са наясно, че кредитната карта не е създадена за вземане на кеш. Смисълът й е да отърве и банките, и клиентите от стотинките и банкнотите и да служи за виртуално плащане - на сметки в магазини и заведения, онлайн резервации и покупки на самолетни билети, нощувки, екскурзии, коли под наем и т.н.

Горанов с призив: Тегленето на големи суми не е разумно

Неслучайно с УС на Фонда и след консултации взехме решение първият трансфер на средства да бъде безплатен. Изтеглянето на огромни суми ...

Затова тегленето на пари в брой не се толерира от банките и ако човек е взел заем по картата си от банкомат, гратисен период няма и лихвите веднага започват да текат. Самите лихвени проценти са различни и най-често са по-високи за ползване на пари кеш и по-ниски за плащане на сметки и покупки.

Основният лихвен процент (ОЛП) и през септември остава 0.00%, съобщи БНБ. ОЛП се определя от лихвите, по които банките си предоставят пари и които са рекордно ниски. Основната лихва няма търговски смисъл, тя служи най-вече за определяне на наказателните лихви по просрочени задължения към държавата. Лихвата за закъснения се формира, като към актуалния ОЛП се добавят 10% надбавка. Така ако в момента имате неплатени в срок данъци, НАП начислява върху забавената сума точно 10.00%.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Гвоздейков иска "бърза писта“ за стратегическите инфраструктурни проект

Инфлацията в еврозоната се ускорява над очакваното. Какво ще стане с лихвите?

Започва скоростно изграждане на 500 метра от АМ "Струма"

От четири месеца няма поскъпване на храните: Говори директорът на стоковите борси

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 25.05-31.05.24

Работници от 9 планини в 10-та: Ще ни заместят ли индийците?

Смениха директора на Индустриалните зони

Кабинетът отложи новата наредба за водното спасяване

Българите имат една от най-дългите работни седмици в ЕС

Молдова за първи път купи природен газ от българския хъб "Балкан"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика