Наситеният цвят е синоним на новост. Съответно, ярките дрехи на подсъзнателно ниво изглеждат нови за нас. Уви, агресивните перилни препарати и варовитата вода направо „измиват" цветовете и дрехите постепенно загубват привлекателността си, като избледняват. За да не стане така и да запазите дрехите възможно най-дълго, ето няколко полезни съвета.
Още: Ето как да премахнете варовика от душа бързо и лесно
Още: Как бързо да почистим съдомиялна?
Проверка на „подозрителни“ дрехи.
Ако изпитвате съмнения в стабилността на цвета и се опасявате, че дрехите може да избелеят по време на пране, просто ги проверете. Намокрете малка площ, а ако дрехата е нова, тогава можете да използвате парчето тъкан, което обикновено се прикрепва към етикета. Сетне изгладете влажното парче тъкан през бяла хартия. В случай, че хартията се боядиса, това означава, че при пране на високи температури дрехата ще избелее. Затова се накисва само в хладка вода (или въобще прескачаме етапа на накисването) и избираме по-деликатен режим на пералнята.
Сортиране по параметри.
Още: Как да почистите тава за печене от мазнина и загоряла храна
Още: Лесен, по-лесен, най-лесен начин за премахване на петна от бели дрехи
По цвят: тук нещата са ясни - ярките и тъмните неща са способни да оцветят светлите, особено, ако изберете прекалено висока температура.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ето защо почистването на микровълновата е задължително
Още: Как се почиства керамичен плот, така че да светне до блясък?
По тегло: сините дънки и светлосинята блузка не е необходимо да се зареждат в пералнята заедно, макар да са от една и съща цветова схема. Тежки тъкани, напрмер, одеяла или хавлиени кърпи може да повредят деликатните платове на рокли и блузи.
Как правилно да използвате сол за пране, без да това да навреди на пералнята ви
Според вида на тъканта: синтетичните тъкани избеляват по-лесно от естествените. Памукът и ленът обикновено по-силно задържат боята.
Още: Как най-лесно да отстраним лошата миризма от пералнята
Още: Какви грешки се допускат при почистването на ламинат?
По текстура: мъхестите неща като пуловери или кърпи не бива да се перат заедно с тъкани, които „събират“ частици прах. Разбира се, в случая става дума за кадифе и велур.
По новост: опитните домакини съветват стари и нови текстили да се перат отделно. В това има логика – в новата дреха все още се намира твърде много пигмент, който тя с лекота ще освободи при първото изпиране.
Намалете градуса. Топлата вода е сред главните врагове на цветните дрехи. Ако режимите на пране във вашата пералня имат опции за избор на температура, най-добре изберете долната граница. Но, по принцип температурата при пране на цветни облекла не бива да надхвърля 30°C. Това е в сила и за накисването - по-хладката вода щади и се отнася по-деликатно към боядисаните тъкани. Има отделни изключения, а най-добре е да проучите етикета на облеклата преди пране, за да не развалите нещо.
Перилните средства са различни. Дори онези прахове за пране, които имат надпис „за цветни неща", невинаги показват внимателно отношение към цветовете. Затова отдайте предпочитание на щадящите естествени перилни препарати.
Режим "Бързо пране": Защо е вреден за прането и пералнята?
Средства, които „възвръщат" цвета.
Напоследък някои производители активно рекламират перилни препарати, предназначени да възстановят яркостта на цвета на дрехите. Но техният състав включва багрила, фосфати, повърхностно-активни анионни вещества и редица други агресивни смеси. Не е случайно, че производителите на такива домакински химически средства препоръчват да се следят строго цветовете на дрехите, когато употребявате даден препарат (перете бели дрехи със специално избелващо средство, а черни дрехи с реставратор на черния цвят). Причината са боите - ако объркате нещо, рискувате да получите като резултат тъмни петна върху светли дрехи и обратно. Между другото: ако сте прали цветни дрехи на ръка, не ги усуквайте и не изстисквайте - в противен случай ще останат леки ивици.
Не пресушавайте.
Източниците на топлина – радиатори и нагреватели, естествено, ще помогнат за по-бързото изсъхване на дрехите, но в същото време ще „отнесат" със себе си поне няколко степени цвят. Прекомерната топлина буквално "изпарява" цвета от повърхността на тъканта. Най-добре е да окачите такива неща на простор или сушилня, като им осигурите въздушен поток и да ги оставите така за известно време. Не се препоръчва да сушите цветно бельо на пряка слънчева светлина - тъканите избледняват под въздействието на ултравиолетовите лъчи.