Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново предположение: Климатът не влияе върху разпространението на коронавируса

09 май 2020, 19:46 часа • 6650 прочитания

Канадски учени анализираха статистическите данни за март за разпространението на новия тип коронавирус COVID-19 в различни региони на света и стигнаха до извода, че климатичните условия и температурата на въздуха не влияят върху характера на пандемията - за разлика от карантинните мерки, пише ТАСС.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

"Вирусът няма да изчезне през лятото, както мнозина се надяват. Много е важно да се разбере това. От друга страна, нашите наблюдения показват, че скоростта на епидемията е пряко повлияна от твърдостта на карантината. Засега това е единственият метод за борба с вируса, така че е изключително важно да го поддържаме", пише Диона Гесинк, епидемиолог от Западния университет в Лондон (Канада) и един от авторите на изследването.

От самото начало на избухването на новия тип коронавирус учените спорят какво ще се случи с разпространението на епидемията през лятото, когато температурата на въздуха в повечето региони на планетата се повиши. Теоретичните изчисления, направени от учените въз основа на първите наблюдения на SARS-CoV-2 и типичните характеристики на коронавирусите, които причиняват настинка, показват, че епидемията ще се забави и че нищо няма да се промени.

За първи път канадските епидемиолози изчислиха подобни промени в детайли, използвайки данните, събрани от медицинските служби на 144 страни и региони на света по това време, когато общият брой на случаите на COVID-19 достигна 375 000 души. Използвайки тези данни, бяха направени изчисления колко бързо се разпространява вирусът в страни, които са разположени на различни географски ширини. За това, учените сравниха броя на пациентите на 20-ти и 27-ми март. Епидемиолозите допълнително сравняват тези цифри със строгостта на карантината във всяка страна, както и с това как времето се променя по това време и с други климатични, социални и икономически фактори.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

"Предварителните проучвания показаха, че температурата и географската ширина на района играят важна роля за разпространението на вируса. Последвалите (по-точни и подробни) изчисления обаче показват, че това всъщност не е така", обясни друг автор, епидемиолог от Университета в Торонто (Канада) Питър Уни. По-специално, учените не откриха връзка между географското положение на страната и темповете на епидемията, което беше характерно за държавите от Европа и Азия, както и за страните от Новия свят и Африка.

Освен това, според техните резултати, разпространението на COVID-19 не се влияе от влажността, БВП, урбанизацията или разходите за здравеопазване, казват изследователите. Единственият ограничаващ фактор, според епидемиолозите, е забраната за масови събирания и закриването на училищата. Затова изследователите призовават властите на всички страни, засегнати от епидемията, да предприемат много балансиран подход за премахване на карантина и да се ръководят от епидемиологични съображения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес