Глобалните температури през октомври, както и цялата година до момента, са най-топлите по средни стойности в света от началото на воденето на статистика през 1880 г., съобщи американската метеорологична служба, предаде БГНЕС.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Това също така е 38-ят пореден октомври, в който средните температури в света са по-високи от средното за 20-и век, съобщи Националното управление на океанските и атмосферните изследвания на САЩ (NOAA).
"Комбинираната глобална температура на повърхността на земята и на океаните е била най-топлата в историята през този период, подобрявайки предишния рекорд от 1998 и 2010 г.", съобщи NOAA.
Комбинираната средна температура на земната и океанската повърхност през октомври е била 58,43 градуса по Фаренхайт (14,74 градуса по Целзий),подобрявайки предишния рекорд за месеца с 0,02 градуса по Фаренхайт (0,01 градуса по Целзий).
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
По-високи от средните температури са били регистрирани на по-голямата част от земната повърхност с изключение на големи дялове на Централна Азия. "Рекордна горещина беше отчетена в голям район на Южна Америка, областите по американското западно крайбрежие, Далечния Изток на Русия, части от Южна и Югоизточна Азия, голяма част от Южна и Западна Австралия и части от Южна Европа", отбелязват американските метеоролози.
Средната температура за октомври в света само на земната повърхност е петата най-висока за месеца в историята. Глобалната температура на морската повърхност е била 61,72 градуса по Фаренхайт през октомври, най-високата в историята за месеца и шестият последователен месечен рекорд, отбелязва NOAA.
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
"Рекордна топлина беше отчетена в части на всеки голям океански басейн. Почти целият Индийски океан беше рекордно горещ и много по-горещ от средното", допълва същият източник. В Антарктика средната площ на морските ледове през октомври е била шестата най-малка за месеца от началото на воденето на статистика през 1979 г. Ледът в Северния ледовит океан също е намалял през октомври, слагайки край на шест поредни месеца на увеличаване на леда в региона.