С още нови открития ни радват снимките от космическата сонда „Ню Хърайзънс“, която премина край Плутон през юли 2015 г. Данните от апарата показват невероятна гледка – гигантски ледени кули, извисяващи се до 500 метра в небето, съобщава Американската космическа агенция (НАСА).
Още: Магнитна буря за четвъртък, 8 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Homo Martianus: Може ли хората да еволюират в нов вид на Марс?
Чудноватите обекти, наречени „пенитентес“, могат да бъдат открити при голяма надморска височина и на Земята, но те съвсем не са така величествени и достигат едва до 1 метър. Името им идва от испанската дума за покаяник, тъй като тези форми доста наподобяват коленичили в покаяние хора.
За първи път учените откриват пенитентес извън нашата планета. Дори екипът на НАСА първоначално нарича кулите „сложни, но озадачаващи модели на синьо-сиви хребети с червеникав материал между тях", предаде БГНЕС.
Канадски учени с ръководител Джон Мурс от университета „Йорк“ се опитват да разберат как и защо тези формации са се появили само на Земята и Плутон. Разбира се, причините не са много сходни, тъй като става дума за две съвсем различни планети.
Още: Магнитна буря за сряда, 7 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Пресъздадоха древен процес, помага в търсенето на живот на спътника на Сатурн
В случая на Плутон, където е много по-студено, отколкото при нас, образуванията са резултат от ерозия на ледените късове. Там обаче снегът не се топи във вода, а от твърдо състояние преминава директно в пара. В науката този процес се нарича сублимация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за вторник, 6 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата от 5 до 11 май 2025 г. (ГРАФИКА)
На гладка снежна повърхност се образуват неравности, а слънчевата светлина, концентрирайки се върху тях, ускорява процеса на формирането на пенитентес.
Учените подозират, че такава красота може би се срещна и на Европа – един от спътниците на Юпитер.