Изследователи от университета в Нагоя в Япония са открили, че променливите звезди от групата Цефеиди в нашата южна галактика, Малкия Магеланов облак, се движат в противоположни посоки по две различни оси. Те открили, че звездите, които са по-близо до Земята, се движат на североизток, докато по-далечните звезди се движат на югозапад.
Този новооткрит модел на движение съществува успоредно с противоположно движение северозапад-югоизток, което учените са наблюдавали преди това при масивни звезди.
ОЩЕ: Малкият Магеланов облак се състои поне от две галактики
Сили дърпат в различни посоки
Тези сложни двупосочни движения по две различни оси показват, че Малкият Магеланов облак се разтяга от множество външни гравитационни сили – от по-големия му съсед, Големия Магеланов облак, в едната посока и друг, засега неизвестен механизъм, в другата. Констатациите са публикувани в списанието The Astrophysical Journal Letters.
Това изследване е първото, което анализира звездните движения в Малкия Магеланов облак, като взема предвид индивидуалните разстояния. Според предишни проучвания, които са изследвали движенията на звездите, всички звезди са на еднакво разстояние от Земята (200 000 светлинни години), поради липсата на точни измервания на разстоянията – опростяване, което може да е станало причината за грешки.
ОЩЕ: Черна дупка в Големия Магеланов облак изхвърля звезди от галактиката?
Стрелките показват скоростите на приблизително 4000 променливи звезди от групата Цефеиди. Зелените стрелки представляват по-близки звезди, докато пурпурните стрелки показват по-далечни звезди. Зелената звезда отбелязва средното положение на звездите, които са по-близо от 180 000 светлинни години, а пурпурната звезда - тези, които са на повече от 230 000 светлинни години. Стрелките от тези звезди показват средната посока на движение (североизток и югозапад). Горната част на фигурата е на север, а лявата страна е на изток. Снимка: Satoya Nakano, Nagoya University
Изследователите са използвали данни от спътника Gaia, за да анализират над 4200 променливи звезди от групата Цефеиди – звезди, пулсиращи звезди, които се разширяват и свиват ритмично, което води до промяна в яркостта им.
Астрономите могат точно да измерят разстоянията от Земята, като сравняват времето, необходимо за един пълен цикъл на промяната на блясъка на тези звезди. Като отчели тези индивидуални разстояния, изследователите са успели да анализират движенията на звездите с по-голяма точност от предишни изследвания, пише Phys.org.
ОЩЕ: Астрономи искат преименуване на Магелановите облаци. Името на Магелан било обидно
Гравитационни взаимодействия
Предишно изследване на същата група учени съобщава, че Малкият Магеланов облак се разтяга от по-големия си съсед, LMC. Тези две галактики са гравитационно свързани и взаимодействат помежду си. Тези взаимодействия вероятно са повлияли на тяхната структура и еволюция.
„Съществува и вероятност гравитационното влияние на нашия Млечен път или ефектите от минало близко сближаване между двата Магеланови облака да допринасят за разтягането на Малкия Магеланов облак“, каза д-р Кенго Тачихара от катедрата по физика в университета в Нагоя.
Освен това изследването потвърдило теорията, че Малкият Магеланов облак не се върти, което допълнително предполага, че тази относително малка галактика с неправилна форма има уникална динамика, вероятно повлияна от гравитационните взаимодействия с Млечния път и Големия Магеланов облак.
„Нашето откритие оспорва предишни теории за структурата и динамиката на галактиката. Трябва да преосмислим как взаимодействат Малкият Магеланов облак, Големият Магеланов облак и Млечният път. Необходими са нови симулации, които отчитат невъртящата се природа на Малкия Магеланов облак, за да разберем тези сложни взаимоотношения“, казва водещият автор на изследването Сатоя Накано.