Поглед от космически кораб към пейзажите на Марс ни даде първи по рода си поглед към гигантската, древна структура, известна като Арсия Монс. Сателитът на НАСА „Одисея“ засне огромния екваториален вулкан, докато върхът му се показваше над сутрешните облаци от воден лед – често срещана черта по това време на марсианската година, когато червената планета е в най-отдалечената си точка от Слънцето по своята леко елиптична орбита.
Повече за Арсия Монс
Още: Повърхността на Марс може да е съвместима с някои форми на живот
Арсия Монс принадлежи към вулканичен комплекс, известен като Тарсис Монтес; три щитовидни вулкана, разположени много близо един до друг в района на Тарсис на Марс. Арсия Монс е най-високият от трите, извисяващ се на внушителна височина от близо 20 километра.
Това е драстично по-високо от всяка планина на Земята, където най-високият връх над морското равнище (Еверест) е висок 8,85 километра, а най-високата планина, Мауна Кеа, се издига на 9 километра над морското дъно. Освен това има около 30 пъти по-голям обем от най-големия вулкан на Земята, Мауна Лоа – и дори не е най-големият вулкан на Марс.
Смята се, че активността му е продължила милиарди години, достигайки пик преди около 150 милиона години.
Одисея обикновено е насочила камерите си надолу към повърхността на Марс. За да получи новата панорама, е трябвало да се завърти на 90 градуса, така че камерата му да сочи към хоризонта. Този ъгъл си заслужава усилието: той позволява на учените да различат слоеве и облаци в тънкото марсианско небе, за да разберат по-добре динамиката и процесите в атмосферата.
Още: Дълбоко под повърхността на Марс е открита вода
Облаци се образуват около Арсия Монс, когато разширяващият се въздух се издига по склоновете на планината, бързо охлаждайки се, което позволява образуването на ледени кристали. При сегашната позиция на Марс в пътуването му около Слънцето, около екватора се образува пояс от облаци, известен като афелиевия пояс на облаците.
Curiosity засне това явление от повърхността преди няколко години; новата панорама на Odyssey ни дава зрелищна гледка отгоре.
„Избрахме Арсия Монс с надеждата да видим върха, който се показва над ранните сутрешни облаци“, казва аерокосмическият инженер Джонатан Хил от Държавния университет на Аризона. „И не ни разочарова.“