Знаете ли какъв е истинският цвят на лунната светлина?

08 юли 2025, 22:27 часа 515 прочитания

Сини луни, кървави луни и медени луни - всички те са си проправили път в художествената литература и фолклора, но променящият се оттенък на най-големия спътник на нашата планета остава научно обоснован. Луната не произвежда собствена светлина, а отразява бялата светлина от Слънцето. И така, какъв цвят е лунната светлина и защо понякога тя се трансформира в различни цветове, поне от гледна точка на Земята?

Още: Магнитни бури през седмицата от 7 до 13 юли 2025 г. (ГРАФИКА)

Отговорът е свързан с това колко от тази отразена светлина достига до нас на Земята. "Пробите, взети от Луната, разкриват, че тя е основно светлосива скала, наречена анортозит, с някои по-тъмни области от базалт", казва Кристин Шупла, мениджър по научната дейност в Лунния и планетарен институт, пред "Live Science".

Абсорбатор на енергия

Снимка: iStock

"Сивата скала е равностоен абсорбатор на енергия. Тя поема по малко от всяка част на спектъра, но като цяло отразява бялата светлина надолу към Земята, придавайки на Луната типичния си сиво-бял вид.", добавя Шупла. Различни атмосферни и астрономически явления обаче могат да ограничат дължините на вълните, които достигат до нас. "Процесите на разсейване на светлината в земната атмосфера са ключови за начина, по който възприемаме цвета на Луната", обяснява Евелин Хес, изследовател на атмосферната оптика в Университета на Хертфордшир във Великобритания.

Още: Трагедия от Космоса: Капсула с човешки останки се разби в Тихия океан

От високото място в небето лунната светлина има сравнително кратък път през атмосферата, така че този ефект на разсейване е незначителен и цялата отразена светлина достига до повърхността. Но по-близо до хоризонта лунната светлина трябва да премине през атмосферата под ъгъл, което създава по-дълъг път и позволява на молекулите на кислорода и азота в атмосферата да взаимодействат с постъпващата светлина.

Снимка: iStock

Първоначално лунната светлина съдържа смес от видими дължини на вълните между 380 нанометра (виолетово за човешките очи) и 750 нанометра (червено), но всяка от тях ще бъде разсеяна в различна степен от частиците в атмосферата. В случая с атмосферните газове синята светлина се разсейва най-силно - процес, известен като разсейване на Рейли. Благодарение на това явление Луната изглежда оранжева, когато се намира ниско на хоризонта. Тъй като от тази позиция светлината изминава по-дълъг път през атмосферата, до повърхността достигат само тези оранжеви дължини на вълните. Този ефект е преувеличен при кървава луна или лунно затъмнение - казва Шупла.

Още: Експерти: Нито червено, нито жълто: ето любимият цвят на най-умните хора

"По време на лунно затъмнение сянката на Земята покрива Луната, така че единствената отразена светлина е тази, която се отразява през нашата атмосфера към Луната", обясни тя. "Цялата синя светлина се поглъща от атмосферата, а това, което остава, са оранжевите и червените цветове."

Снимка: iStock

Но не само азотът и кислородът променят състава на лунната светлина. Високите облаци, замърсяването и прахът могат да повлияят на външния вид на Луната, като разсейват различни части от видимия спектър в зависимост от размера на частиците. "След изригване на вулкани въздухът съдържа големи количества пепелни частици (с размер около 1 микрона), които с предимство разсейват червената светлина, така че Луната може да изглежда синя, тъй като само този компонент на видимия спектър достига до наблюдателя", казва Хес в имейл до "Live Science". "По аналогичен начин димът от горските пожари може да разпръсне синята светлина от лунния лъч, поради което Луната да изглежда червена поради останалата част от слънчевия спектър."

Какво е синя луна?

Снимка: iStock

Все пак популярното определение за синя луна е, когато има две пълнолуния в рамките на един календарен месец. Друго определение, датиращо от 1528 г., описва синята луна като третото пълнолуние в сезон, в който има четири пълнолуния. Нито едно от определенията обаче не е свързано с истинския цвят на Луната; повечето от тези сини луни всъщност ще изглеждат белезникави.

Още: Мистериозно магнетични лунни скали може да имат експлозивен произход

"Лунната светлина може да изглежда и като други цветове. Пълнолунията през юни често могат да изглеждат с цвят на мед, което дава основание за наименованието медена луна" - казва Шупла. "Традиционният меден месец, който много хора избират да направят през юни и юли, вероятно е взел името си от това явление", добави тя.

Снимка: iStock

Още по-забележително е, че когато пътят на лунната светлина се отклони - т.нар. рефракция - тя може да създаде някои необикновени цветове, тъй като отделните дължини на вълните започват да се разделят. "При много специфични условия, когато Луната е близо до хоризонта, може да се наблюдава лунната зелена светкавица", казва Хес. "Това се случва, когато лунната светлина претърпява атмосферно пречупване, в резултат на което различните дължини на вълните поемат по малко по-различни пътища. Но това продължава само няколко секунди." Същият ефект на разсейване е отговорен и за редкия дъгов ореол на Луната. "Ако високо в атмосферата има ледени кристали, светлината от Луната може да се отрази от тези кристали и да се пречупи по същия начин, както при дъждовните капки, и това да направи малка дъга около Луната", казва Шупла.

Още: Извънземни на Луната? ЦРУ пак предизвика вълнение и спекулативни теории

Какъв цвят е лунната светлина? Светлината, достигаща до Луната, със сигурност е белезникава, но оптичните взаимодействия могат да променят външния ѝ вид, което затруднява определянето на определен цвят на лунната светлина. "Бих казал, че тя е ефимерна!", завършва Шупла пред "Live Science".

Още: Защо Китай и Русия ще строят ядрена централа на Луната?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес