В съботата преди Петдесетница православната църква отбелязва Черешова задушница, наричана още Спасовска задушница. Тази задушница се отбелязва преди началото на Петровите пости. През 2025 година Черешова задушница се пада на 7 юни.
Още: Спасовден 2025 - кога се пада, традиции и поверия
Кога се отбелязват трите основни задушници през 2025 година?
През 2025 година трите основни Задушници се падат на следните дати:
- 22 февруари – Голямата задушница (Месопустна задушница) е в съботата преди Месни заговезни, седмица преди началото на Великденските пости.
- 7 юни – Черешовата задушница (Спасовска задушница) се отбелязва в съботата преди Петдесетница и преди началото на Петровите пости.
- 1 ноември – Архангеловата задушница (Мъжка задушница) се пада в съботата преди Архангеловден и е последната за годината.
Вярвания и традиции на Черешова задушница
Вярва се, че на този ден вратите на Рая се отварят, за да посрещнат душите на починалите ни близки. Името на тази задушница, а именно Черешова, идва от най-популярният плод по това време на годината в страната ни - черешите.
Още: Кога е следващата голяма Задушница през 2025 година?
Библейските текстове казват, че след Възнесението на Христос на небето вратите на Рая се затварят, а душите на мъртвите могат да се възнесат в отвъдното отново на Черешова задушница, като техните живи близки трябва да направят помен и да четат заупокойна молитва. С традициите и обредите, които спазват на този ден живите молят за опрощение за греховете на починалите си близки, за да могат те да намерят покой и да не се скитат по земята.
Денят е отреден още и за прояви на милосърдие и благотворителност. Молитви за опрощение на този ден се четат във всички църкви. За трапезата се приготвят жито и хляб, като житото символизира възкресението, а хлябът - Исус Христос. Приготвят се за подаване и постни сладки, постен кекс и червено вино, както и от първите череши за годината, които да се раздадат между живите.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Вярва се, че на Черешова задушница мъртвите първо посещават своя гроб. Затова на този ден християните посещават гробовете на близките си покойници, почистват ги, прекадяват, преливат ги с вода и с червено вино. Запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, дали името на тази панихида.
Прието е на този ден вратите и прозорците на домовете да останат отворени, за да може душата на мъртвия да излезе безпрепятствено. Християнската традиция повелява също да се раздава милостиня на бедни, да се нахранят гладни, да се извършват добри дела, за да се успокоят и омилостивят душите на починалите близки.
Още: Как се приготвя жито за Задушница - ето какви са тънкостите
Череши и жито се носят за освещаване в църквата, а в дома трябва да се нареди поменателна трапеза на Черешова задушница. На този ден камбаните бият траурно – с отмерен удар, за да се напомни за грижата към мъртвите.
Службите са заупокойни и се прави обща панихида за всички починали. На следващия ден е Петдесетница - 50-ят ден от Великден, и църквата чества слизането на Светия Дух над Апостолите и Дева Мария.
Още: Какво не се прави на Задушница?