По това време на годината обичаме да ходим по белия сняг и да чуваме как пука под краката ни. Подобно удоволствие обаче има своите недостатъци, защото често след зимни разходки по обувките ни остават бели петна от солта, използвана за топене на снега от настилките. Как да предпазим обувките, така че да не се сдобият с петна?
Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента
Още: Какви суеверия има за орхидеята?
Солените петна, които се появяват върху обувките през зимата, често са трудни за премахване и повреждат самите обувки. Натриевият хлорид, съдържащ се в солта, използвана за топене на сняг и лед, е съединение, което може да причини трайно обезцветяване на кожата, гравиране в повърхността й и дори деформация, поради което е важно правилно да предпазвате обувките си.
Трябва да се използват подходящи препарати, които ще осигурят на материала силна защита срещу вода, кал и сол. В допълнение към качеството на кожата, тя е един от ключовите фактори, определящи ефективността на обезсоляването на обувките.
Почистване
Още: НЕ в хладилника: Къде е най-добре да се съхраняват пресни домати?
Още: Най-бързите начини за стерилизиране на бурканите без варене
Ако извадите от кутията обувките, които сте носили миналия сезон, преди да нанесете няколко слоя защитни препарати, трябва предварително да почистите кожата. Първо, подсушете, с четка за обувки отстранете пясъка. След това горната част на обувките се измива старателно, за което може да използвате купа с хладка вода и специален сапун за кожа или почистващи течности. Потопете обувките обилно във вода и изтъркайте с гъба. Въпросът е да се почистят добре порите на кожата и да се отмият замърсяванията от предишния сезон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Колко време може да се съхранява месото във фризера?
Още: 2 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и НЕ трябва да се прави
Подсушете обувките с памучна кърпа и ги оставете да изсъхнат на стайна температура за няколко часа, далеч от нагреватели. Ако обувките са нови, стъпката за почистване не се отнася за тях. Достатъчно е да ги избършете от прах с влажна кърпа и след изсъхване можете да нанесете импрегнирането.
Как да премахнете петна от сол?
Какво да правим обаче, когато петна от сол по обувките не са избегнати? Може би още не е късно! Важно е да започнете да почиствате обувките си възможно най-скоро. Стари, сухи ивици, дълбоко "захапани" в царевицата материята на обувката може да се окаже наистина трудна или дори невъзможна за премахване. Но ако сте осигурили на обувките адекватна защита, не би трябвало да имате големи проблеми с премахването на остатъците от сол. Когато планирате да излезете навън, но се страхувате, че обувките ви ще пострадат, можете да вземете мокри кърпички със себе си.
Още: Хората, родени на тези дати, са най-щастливи в любовта
Още: Те са магнит за пари: Това са дърветата, които трябва да засадите в двора си
Най-добре е да изберете тези, леко напоени със зехтин, които ще оставят деликатно покритие върху обувката, ще я намажат малко и така ще я предпазят. Вместо кърпички можете да използвате и мазен овлажняващ крем (нанасянето му обаче е по-трудно от избърсването на обувките с кърпа). Други начини за премахване на петна от сол включват премахването им с мляко, оцет или лимонов сок.
Понякога содата бикарбонат също е надеждна, но трябва да се внимава, защото понякога може да се окаже твърде силна – зависи от материала, от който са направени обувките. Ако тези методи не помогнат, можете да посегнете към наличните на пазара средства за отстраняване на сол, които имат силен ефект против петна, като в същото време не увреждат обувките, но осигуряват и защита.