Утре, 20 юли, църквата отбелязва голям църковен празник. Освен че тази година на този ден се пада шестата неделя след Петдесетница, денят е посветен на паметта на светия славен пророк Илия. Ето какви са традициите и обичаите на този ден, както и основната забрана, която трябва да се спазва от всички.
Житие на св. пророк Илия
Свети Илия е старозаветен пророк, живял около IX век пр.н.е. в Израел. Той е известен с ревностното си проповядване на единия Бог, борбата си срещу идолопоклонството и чудотворните си знамения, свидетелстващи за Божията сила.
Илия се появява по времето на цар Ахав (цар на Израел, династия Омри), който управлява през IX век пр.н.е. По това време в Израел активно се разпространявало поклонението на Ваал, главният финикийски бог на плодородието. Илия станал главен борец срещу този езически култ.
18 юли: Какъв църковен празник е, традиции, обичаи и забрани
Той действал като Божий пророк, призовавайки израилтяните да изоставят Ваал и да признаят единствения истински Бог, Яхве. Той пророкувал за тежки наказания за идолопоклонство и несправедливост.
Едно от най-известните и драматични свидетелства за пророческата дейност на Илия е събитието на планината Кармил. Там Илия предизвикал пророците на Ваал на състезание, за да види кой от боговете ще успее насила да запали огън върху олтара. Пророците на Ваал неуспешно призовавали огъня, но Илия се обърнал към Бога в молитва - и небесен огън мигновено се появил, поглъщайки жертвата.
След това Илия бил принуден да избяга от царица Йезавел, която искала да го убие заради пророческите му речи. Той дълго време се скитал в пустинята, отчаян, но получил Божията подкрепа чрез ангел, който му дал храна и сила.
16 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Илия извършил много чудеса: възкресил син на вдовица, както е записано в Книгата на царете; също така призовал огън от небето и контролирал природни явления. Той бил избран от Бог да изпълни специална мисия.
Най-значимият момент в живота на Илия е възнесението му на небето в огнена колесница, символизиращо неговия статус и близост с Бога. Това събитие се случва без да преживява смърт – Илия буквално се издигнал жив на небето, което се превръща в символ на неговата святост и пророческа сила.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
Народните традиции категорично забраняват да се работи на 20 юли, особено по нивите и градините. Не се препоръчва и плуването в реки и езера на този ден, защото според поверията във водата може да има зли духове. Основната забрана за деня е за къпане в морето. Вярва се, че на този ден удавниците са най-много.
Вярващите се молят на Свети Илия, призовавайки го да даде здраве за децата и роднините, хармония и благополучие в семейството, както и благословия за дъжд по време на суша и изобилна реколта.
Какъв църковен празник е на 19 юли: Традиции, обичаи и забрани