Утре, 16 юли, е денят на паметта на свети мъченик Атинаген и неговите 10 ученици в православния календар - ето какво трябва и какво не трябва да се прави на този църковен празник, какви са традициите, обичаите и народните вярвания, свързани с него.
История на Свети Атинаген
Той е бил епископ в Себастия (Мала Армения, сега територия на Турция). Той е ръководил малка християнска общност и е напътствал духовно монасите в един от манастирите. Според преданието, дейността му се пада по време на управлението на император Диоклециан (284–305) или Максимиан Галерий, когато преследването на християните е било особено жестоко.
Какъв църковен празник е утре, 12 юли: Какво трябва и не трябва да се прави
Атиноген бил не само епископ, но и аскет, наставник на братята в манастира. Той възпитавал учениците си в дух на жертвена любов, непоколебима вяра, аскетизъм и молитва. Десет от най-близките му ученици станали негови верни последователи, готови да го следват дори до смърт.
По време на друго гонение Атиноген бил арестуван заедно с учениците си. Опитали се да ги принудят да се отрекат от Христос чрез заплахи, мъчения и изкушения. Всички били подложени на жестоки мъчения. Въпреки страданията си, те останали непоколебими във вярата си.
Учениците на светеца били екзекутирани един по един пред очите му, за да слошат духа му. Но свети Атиноген не само не се страхувал, но и насърчавал духовните си чеда до последния момент. След екзекуцията на учениците, самият Атиноген бил обезглавен.
Какъв църковен празник е на 11 юли и кои 3 забрани трябва да се спазват от всички?
Денят се свързва и с някои народни поличби. Вярва се, че каквото е времето на 16 юли, такова ще бъде и през втората половина на август. Ако денят е ясен и горещ - зимата ще бъде късна и мека. Ако на този ден вали дъжд, очаквайте дъждовно време още 7 дни.
Какво не може да се прави утре?
Според народните вярвания на 16 юли не трябва да се реже, реже или чупи нищо - дори по домакински дела, защото заедно с стърготините човек може да си „отреже“ и късмета. Не се е препоръчвало също да се мие подът или да се мете, за да не измиете и изметете просперитета от дома. И на този ден е по-добре да не се кандидатства за повишение на заплатата или бонус: подобни дела, според народните вярвания, са обречени на провал.
Какво може да правите утре?
Според древен обичай, именно на този ден е започвала жътвата - хората са излизали на полето, за да съберат първата ръж. В народния календар това е било време на активен труд и същевременно на особено единство: смятало се е за добър знак да се прекара денят с близки, в топла семейна атмосфера.
15 юли: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи