Днес, 12 май, вярващите честват паметта на светците Епифаний и св. Герман. Ето какво трябва и не трябва да се прави на този църковен празник - какви са традициите и обичаите, свързани с него.
Църковен празник на 12 май
Свети Епифаний е бил виден богослов и църковна фигура от IV век, който е посветил целия си живот на защитата на християнската вяра от лъжеучения. Роден в Палестина, в младостта си той се увлича по монашеския живот и предприема пътешествие до египетски манастири, където приема строга аскетична традиция. След завръщането си той основава манастир, където сам проповядвал и наставлявал братята си.
Какъв църковен празник е утре, 9 май 2025: Ето кой голям светец почита църквата
По-късно е избран за епископ на град Саламин на остров Кипър, където прекарва над тридесет години като ревностен пастир и непоколебим защитник на истинската вяра. Епифаний ревностно се противопоставял на ересите, разпространени по това време – по-специално на арианството и оригенизма – виждайки ги като опасност за единството на Църквата. Неговото основно произведение, „Панарион“ е своеобразен наръчник за разобличаване на ереси и същевременно защита на православното учение.
Свети Герман останал в историята като един от най-смелите и последователни защитници на християнската традиция в епоха на тежки изпитания. Роден във влиятелно семейство във Византия, той се отказва от светската слава, избирайки пътя на духовното служене.
Вече на поста си на Константинополски патриарх, Герман проявил голяма смелост, когато открито се обявил срещу император Лъв Исавр, който започнал преследване на иконопочитанието. Във време, когато много епископи бяха принудени да мълчат или да променят убежденията си, Герман останал твърд и непоколебим. Поради несъгласие с императора той е бил отстранен от патриаршеския престол, след което прекарал остатъка от живота си в изгнание. Той е почитан като страдалец за истината, който не се е поддал на натиск от страна на властите и е останал верен на святото предание на Църквата.
7 май: Какъв църковен празник е днес и защо НЕ трябва да приемате гости в дома си
Какво може и не може да се прави на 12 май
Не бива да се работи, особено със земята - хората вярвали, че това може да донесе лош късмет или болест. Не можете да започвате никаква важна дейност - важно е да помолите светците за помощ чрез молитва.
Забранено е да се клюкарства - Епифаний е бил учител на истината, на този ден е забранено празнословието, измамата и клеветите.
Сред нашите предци е имало много интересни знаци за този ден:
- гръмотевици - вещаят горещо лято с бури;
- дъжд на 12 май - плодотворно лято;
- слънчев ден - ясно и топло време за цялата седмица;
- хладен въздух сутрин - лятото ще бъде с променливо време;
Ако сутрин има много роса, лятото ще бъде дъждовно.
12 май е бил популярен като Денят на деветимата лечители. Хората възприемали този ден като особено благоприятен за лечение. По-специално, те събирали лечебни билки.
10 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави