Църковният празник, който вярващите отбелязват утре, 12 юли, е посветен на паметта на светите мъченици Прокъл и Иларий, Паисий Светогореце и Праведна Вероника. Ето какво трябва и не трябва да се прави утре.
Житие на почитаните от църквата светци на 12 юли
Прокъл е бил чичо на Иларий и заедно с него живял в град Калиполис (сега територията на Турция). Те изповядвали християнството по време, когато езическите власти активно преследвали онези, които отказвали да се покланят на идоли. По време на ареста си Прокъл бил принуден да принесе жертва на езическите богове, но той твърдо отговорил: „Принасям себе си в жертва на единствения Бог — Исус Христос.“
10 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Той бил подложен на жестоки мъчения: побоища, дърпане на ръцете и краката му и изгаряне с огън. Въпреки всичко това, той останал непоколебим във вярата си. Иларий, виждайки страданието на чичо си, възкликнал от тълпата: „И аз съм християнин!“ За това и той бил заловен и измъчван. Прокъл е екзекутиран първо, разпнат на кръст и след това пронизан със стрели. Иларий, който е бил млад мъж, е екзекутиран малко по-късно, обезглавен с меч.
Утре църквата почита и паметта на Праведна Вероника. Тя била в Йерусалим по време на осъждането на Господ Иисус Христос на кръста. Когато Спасителят носел кръста Си на Голгота, тя се присъединила към тълпата от евреи и Го последвала. Виждайки Го да пада под тежестта на кръста, тя се смилила над Него, притичала към Него и Му дала вода да пие. След като направила това, избърсала окървавеното Му лице с кърпа. Когато се прибрала у дома, открила, че лицето Му е отпечатано върху кърпата. Тази кърпа на Света Вероника в крайна сметка стигнала до Рим и там станала известна под името Неръкотворна икона. Това изображение се различава от Неръкотворната икона на Източната църква по това, че в него на челото на Спасителя е изобразен трънен венец.
Какъв църковен празник е на 9 юли и какво е задължително да се яде?
На 12 юли църквата почита и паметта на св. Паисий Светогорски. Свети Паисий Атонски (в света Арсений Езнепидис) е роден на 7 август 1924 г. в село Фараса, Кападокия (Мала Азия). Като бебе е доведен в Гърция. Когато в страната започва гражданската война (1944–1948 г.), Арсений Езнепидис е повикан в действащата армия.
След войната той поема по пътя на монашеския живот, към който се стреми от детството си. На 27 март 1954 г., след предписаното изпитание, послушникът Арсений е постриган в рясофор с името Аверкий, а на 3 март 1957 г. – в мантия с името Паисий. Подвизава се на Света гора Атон, след това в манастира Стомион в Коница и на планината Синай. Много хора идвали при стареца и намират духовно напътствие и утеха. На 12 юли 1994 г. той починал в манастира „Свети Йоан Богослов“ , разположен близо до село Суроти в покрайнините на Солун.
Какво трябва и не трябва да правите на 12 юли
Не можете да шиете, перете или чистите — подобни домакински задължения се считат за светски и неподходящи в ден на духовно издигане. Не бива да организирате шумни забавления - излишната храна или алкохол се считат за пренебрегване на духовната същност на празника.
Денят трябва да се прекара в смирение и молитва.
Какъв църковен празник е на 11 юли и кои 3 забрани трябва да се спазват от всички?