Кои цитати от Радой Ралин е хубаво да си припомняме от време на време

09 май 2025, 08:45 часа

Българският Езоп
Истинското име на Радой Ралин е Димитър Стоянов, роден през 1923 г. в Сливен. Учи право в Софийския университет, а през 1941 г. редактира нелегалния антифашистки бюлетин “Истината по антисъветската война”. През 1942 г. е арестуван. През 1944 г. три месеца завежда отдел “Агитация и пропаганда” в Околийския комитет на ОФ в Сливен, но поради несъгласие с действията на ръководството му заминава доброволец на фронта. През 1953 г. е един от създателите на Стършеловия сатиричен театър - първия български театър на сатиричната миниатюра. Редактор е във в. “Литературен фронт”, “Стършел”, “Литературни новини”, издава вестник “Щастливец”. 
Първите му хумористични стихотворения и анекдоти са публикувани през 1939-40 г. във в. “Бургаски фар”.

Още през 30-те години на миналия век, Радой Ралин пише първата си епиграма, чийто прототип е министърът на финансите Стефан Стефанов (1931 - 1934):
Снага суха,
глава куха;
със финанси се занимава,
ала все назад остава.”


През 1962 г. заедно с Валери Петров пишат пиесата “Импровизация”, поставена в Сатиричния театър. Автор е на пиесата “Конферанс” и на киносценариите “Аз съм Левски” и “Ще дойде детето”, които не са екранизирани в знак на репресия срещу автора.
През 1968 г. излиза книгата му с народни епиграми “Люти чушки”, илюстрирана от Борис Димовски в тираж 40 000 екземпляра. Първоначално са пуснати половината бройки, които се разпродават на втората седмица, след като се разчува за нея. След реакцията в партийните среди останалите 20 000 екземпляра се изгарят в пещите на Полиграфическия комбинат, но поради силната тяга на комина в околността хвърчат полуизгорели книги. Учениците от съседното училище ги събират, а на другия ден прекопират част от илюстрациите и масово ги разпространяват. 
Ралин е уволнен от “Български писател”, спряна е готовата му за печат стихосбирка “Късни свидетели”. До 1976 г. не е допускан до работа. По това време Радой Ралин вече е обект на разработка от Държавна сигурност.
Много от стиховете и епиграмите му са преведени на 37 езика.

Ето някои цитати от Радой Ралин, които са актуални и днес:

1. По-страшен от СПИН-а, по-опасен от рака – сега засега си остава простака.

2. Пенсионираха и последния неграмотен човек. Сега остава да ограмотим и правописа ни.

3. Не ме е страх от министъра на културата, а от културата на министъра.

4. Добре, че страданието е лично, иначе властниците ще го възложат на подчинените си срещу скромно служебно възнаграждение.

5. До кога в страната ни бащина,
   ще вилнее тая страшна простащина?

 Беше време турско, дойде време мижитурско.

6. „Как ме мъчи всеки ден,

     тоа’ въпрос трагичен:
      ем да бъда откровен,

     ем да бъда симпатичен?“

7. Дето брадва заповядва, там народът се не радва.

8. Откак свят светува, все мазният отгоре плува.


9. … Тъй, от дните робски и хайдушки

сме изяли много люти чушки.
Затова ни е лютив езика …
и тежко му кой ни предизвика.”


10. И дойдоха времена нелепи, в които крадци управляват слепи.

Радой Ралин умира на 21 юли 2002 г. на 81-годишна възраст. 
Малко след смъртта му британският вестник “Таймс” публикува голяма редакционна статия за “обичания български сатирик, който даде израз на своето дисиденство в епиграми, разкази и пиеси”. През цялата си история вестникът дотогава не е отделял толкова внимание на друг българин. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес