Свети Георги е един от най-почитаните християнски светци. В Източноправославната църква, светецът се чества на 6 май по григорианския календар. В страната ни този ден е официален празник, известен още като Ден на храбростта.
България е единствената страна, където православният празник Свети Георги е официален празник. Освен че почита паметта на мъченика, той се чества и като Ден на българските въоръжени сили, защото Свети Георги е покровител на армията на страната. Празникът се отбелязва с военни паради, провеждани в българската столица София и други големи градове, за да се покаже човешката сила и техниката на българските военни.
Пред великите дела на свети Георги се кланят не само в нашата православна църква, но и в Литва, Португалия, Германия, Гърция, Грузия, Москва, Истанбул, Бейрут - и дори Палестина.
Още: Гергьовден 2025: Традици и обичаи на празника
Свети Георги е роден в Кападокия, днешната Турция, в семейство на християни.
Георги е бил войник в римската армия, осъден на смърт по време на Диоклециановото преследване, защото отказал да се отрече от християнската си вяра. Той е един от най-почитаните светци както в западната, така и в източната християнска църква, както и един от най-видните светци-воини.
Най-известната легенда за светеца може да се намери в „Златната легенда“ от Якоб дьо Варажин. Според нея Свети Георги спасил принцеса, която била принесена в жертва на бълващ отрова дракон, за да спаси град Силена. Свети Георги убил дракона и в замяна петнадесет хиляди мъже, включително кралят на Силена, приели християнството.
Държавите, които празнуват деня на Свети Георги на 6 май, включват Албания, Сърбия, Босна и Херцеговина, България, Грузия и Русия.
Още: Как се празнува Гергьовден в Турция?
На сръбски език празникът на Свети Георги е известен като Джурджевдан. Счита се за християнската разновидност на Хъдриле , тюркски празник, който чества настъпването на пролетта. Джурджевдан се чества широко в Сърбия и сред сръбската общност в страните от бивша Югославия, както и в сръбската диаспора. В някои части на Балканите Джурджевдан се чества и от други религиозни и етнически групи.
Традициите на празника включват украсяване на домовете с цъфтящи клонки и цветя, измиване на ръце с вода от църковни кладенци, къпане с цветни листенца, празнична вечеря, която включва печено агнешко, и пеене и танци около огньове. Използването на огньове за посрещане на пролетта е подобно на други сезонни фестивали като галския Белтейн и германската Валпургиева нощ.
В Руската и Грузинската православна църква празникът на Свети Георги се чества два пъти годишно - през май и ноември. В Грузия ноемврийското честване има статут на официален празник. То се отбелязва на 23 ноември.
Молитва към Свети Георги Победоносец:
Още: Защо в Гърция не празнуват Гергьовден на 6-ти май?
"О, всехвални свети великомъчениче Георгие, погледни и на нас, молещите се пред твоя образ, и помогни на тези, които с твърда вяра и надежда пристъпват към твоето застъпничество пред човеколюбивия Бог.
Тези Божии раби (имената) те знаят като непоколебим борец срещу всяко зло и защитник в нещастията. Твоята всесилна молитва е като лъч, който прорязва небесата и в миг достига до престола на Всевишния. Моли Го, блажени мъчениче, да дари на всички ни здраве на душите и телата.
Да ни запази от всяко посегателство на врага, да ни изпрати мирен Ангел – пазител, който да ни наставлява по пътя на доброто и ни закриля от зли човеци. Да дари родината ни с изобилни плодове на земята и плодородие и напредък в скотовъдството. Да запази отечеството ни в мир и да дари победи на нашето войнство над всеки вътрешен и външен враг, да има мир на земята и в нашия народ единомислие.
Свети великомъчениче Георгие, боголюбивият народ те знае като бърз и навременен помощник. Тези раби сега, които търсят твоето застъпничество, са в голяма нужда и беда. Те са притеснени и измъчени. Както през земния си живот не си се уплашил от интригите и мъченията на нечестивите езичници срещу християните, и сега като добър воин защити тези раби. Ти си раздал имуществото си на бедните, за да облекчиш тяхната участ, погледни и сега на нас, които търсим твоята всесилна помощ. Ти си отишъл доброволно и без страх на неправеден съд и си изобличил царя за неговото безумно поклонение на идолите, помоли се на Бога и за нас, които сме застрашени от злото в света. Нека твоята постоянна закрила ни пази, за да преминем този земен живот без грехове и падения и с Божията милост да застанем от дясната страна на Всесветата Единосъщна Троица, за да славословим заедно с тебе и всички светии Бога во веки веков. Амин!"