Отличителните бели и сини къщи са отличителен белег на приказни гръцки дестинации като Миконос и Санторини. Въпреки че снимките на тази архитектура в цветовете на гръцкото знаме веднага ви карат да се насладите на красивите плажове и средиземноморската кухня, малцина знаят какво символизират тези разпознаваеми цветове на ясното небе и море – пише Kamatica.
Почивка под хиляди звезди: Топ дестинации за къмпинг у нас (СНИМКИ)
Цветовете на гръцките островни къщи всъщност са се появили по много практични причини. Камъкът, предлаган на места като Миконос, Парос, Санторини и Наксос, е имал един недостатък – по-тъмен, земен цвят, който е привличал слънцето и е правил живота в къщите непоносим поради високите температури. За да се охладят, гърците са боядисвали камъка в бяло и след като този метод се е оказал успешен, той в крайна сметка се е превърнал в част от традицията.
През 1938 г. национална заповед налага боядисването на островните домове в синьо и бяло. По това време Гърция страда от епидемия от холера. В опит да ограничи болестта, Йоанис Метаксас нарежда на гражданите да варосват домовете си. Може да звучи странно, но варосаната боя, използвана за боядисване на къщите, съдържа варовик, който е мощен дезинфектант, когато по това време не са били широко използвани други. По този начин гражданите варосвали домовете си, за да ги дезинфекцират и да намалят разпространението на холера.
Още: Опасната бактерия вибрио в Черно море: Как да се предпазим и колко е опасно заболяването?
Ами синьото? Синьото е най-често срещаният акцентен цвят за врати и щори на Цикладските острови, но не е единственият. Ако се разходите наоколо, ще забележите акценти в червено, зелено и кафяво, освен синьото. Видях и малко сиво и тюркоазено. Въпреки това, ярко синьото все още доминира в цикладския пейзаж.
Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Ако се чудите защо, въпросът се свеждаше до цената. Рибарите и другите моряци боядисвали прозорците и капаците си с каквото е останало след боядисването на лодките им. Поради съставките си, синьото обикновено е било най-евтиният цвят на боята.
Синьото, използвано за гръцките островни домове, се е правело от смес от варовик и почистващ продукт, наречен „лулаки“, който е бил вид син талк на прах, който повечето островитяни са имали под ръка у дома.
Красивите цветове на гръцките островни домове стават задължителни по време на военната диктатура от 1967 г. Режимът вярва, че цветовете ще вдъхновят патриотизъм и ще отразяват гръцкия национализъм. В крайна сметка през 1974 г. те приемат закон, който задължава боядисването на гръцките островни домове в синьо и бяло.
Още: Почивката на вашите мечти: Nomad Camp Ravda
Въпреки че тези разпоредби вече са облекчени, синьо-белите цветове на гръцките острови се превърнаха в огромна атракция за пътуващите. Поради това много островитяни продължават да боядисват домовете си в тези цветове. По същество това е както поради практическите причини, поради които са започнали да използват тези цветове, така и защото са добри за туризма.