Днес с името Кючук Париж е известна северната част на пловдивския район Южен. От турски „кючюк“ означава малък, т.е. името на квартала е “Малкият Париж”. Съвременният квартал не е никак малък, напротив - това е най-големият пловдивски квартал. В последните години постоянно се разраства, което се дължи не неговото местоположение - има излаз на свободни терени към Родопите. Всяка година тук се появяват няколкостотин жилища, които веднага се заемат.
Още: Лекар: ДНК изследвания показват, че хората, които живеят под напрежение, остаряват по-бързо
Още: Това цвете е мощен магнит за любов, ако го поставите на терасата
Официалният брой на жителите е 83 000 по постоянен адрес. Предполага се, че реалният им брой е много по-голям. Тук се намират блоковете “Оазис 3” и ”Оазис 4”, които са прочути с пренаселеността си. Всеки от тях е с по 900 апартамента, колкото едно средно голямо село в България.
Трудно ни е да си представим днес, че само преди век кварталът е бил една малка махала със схлупени къщурки.
Откъде започва съперничеството между Пловдив и София?
Македонският квартал
Още: Кои цитати от Радой Ралин е хубаво да се припомняме от време на време
Още: На тези 30 трудни думи все им бъркаме правописа - ето как се пишат!
В началото на XX в. Кючук Париж е малка бедна махала. Южно от жп гарата започват постепенно да се появяват малки кирпичени къщички, издигнати от пристигащите бежанци от Тракия и Македония след Илинденско-Преображенското въстание. Между 1913 и 1918 г. хиляди наши сънародници са прокудени от домовете си от Беломорска Тракия и търсят спасение в Пловдивския край. Неслучайно първото кварталче се е казвало “Кирпич махала”. Затова днес голяма част от улиците напомнят за македонската история - Скопие, Охрид, Дойран, Лерин, Воден, Кукуш, Даме Груев, Пере Тошев, Борис Сарафов, Тодор Александров, Лазо войвода, Прилеп, Щип, Шар планина, Македония, Никола Вапцаров.
Името на квартала
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Няколко се тезите за произхода на името.
Някои смятат, че първите му жители започват да го наричат така заради приликите с бунтовния характер на френската столица. Други смятат, че е кръстен на легендарна квартална кръчма с името “Малкият Париж”, собственост на един от първите заселници, която всички наричали за кратко “кючука”. Във всички официални документи до 1944 г. кварталът носи името “Кючук Париж”.
Най-разпространена е версията, че името на квартала идва от кулата на Сачмената фабрика, наподобяваща Айфеловата кула във френската столица.
От всички имена на Пловдив – кое е най-старото?
Още: Важно послание: Какво означава, ако тези предмети се счупят в дома ви
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 9 май /валутен калкулатор/
“Айфеловата кула” в Пловдив
Някога в Пловдив, на мястото на днешния комплекс “Нептун” се е извисявала пловдивската “Айфелова кула”, от която днес няма и следа. Зевзеци от квартала разказват, че бежанците от Тракия и Македония, замръкващи с каруците си в нивите край кулата, се събуждали и казвали “Абе, ние да не сме дошли в Париж! Ей я на - Айфеловата кула!”
Оловната кулата е част от Сачмената фабрика, построена през 1927 г. от предприемача Иван Нейков. За времето си това е единствената фабрика за ловни сачми на Балканския полуостров.
След смъртта на собственика Иван Нейков бизнесът поема най-големият му син, който е собственик на магазин за ловни принадлежности на Главната улица. Освен това е съдружник в консервна фабрика “Първи май” и е собственик на завод за бъчви. След национализацията му вземат всичко, а комендантът на Пловдив се настанява в бащината му къща. При реституцията фабриката и земите са върнати на 12 наследници, но от 40-те декара земя на Иван Нейков, получават само 6, останалото - в компенсаторки. През 1992 г. наследниците решават да отворят отново фабриката. Наемат инженери, които правят проект, но поради разногласия начинанието пропада.
През 2003 г. Сачмената фабрика е продадена на частна фирма, а 60-метровата кула е срината. Символът на Кючук Париж е унищожен, но името остава.