Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда удължаване на схемата за запазване на заетостта, известна като „60 на 40“. Тя ще бъде продължена за месеците юли и август.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Държавата предлага, ако фирма докаже спад на приходите над 40 процента, да продължи да получава компенсации за заплатите - 60 процента от осигурителния доход. При спад над 30 процента - компенсацията да е половината от осигурителния доход.
В момента действа изискване всички компании да докажат спад на приходите над 20 на сто. Вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев отбеляза:
„Подкрепата за бизнеса е наложително да продължи предвид прекратяването на голяма част от противоепидемичните мерки, възстановяването на икономическата активност на фирмите и перспективите за растеж, както и тенденцията за намаляване на регистрираната безработица се предвижда оптимизиране на мярката „60/40“.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев поиска подкрепата по мярката да бъде разширена и към работниците, които са назначени през първото тримесечие на годината:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
„Нямат право на такава подкрепа тези, които не са били на трудов договор преди 1 януари 2021 г. В проекта, който разглеждаме, нашето предложение е също да бъде 1 април 2021 г.“.
Социалните партньори ще бъдат информирани от финансовия министър Асен Василев за готвената актуализация на бюджета и обявените намерения пенсиите да бъдат преизчислени.