Петкова посъветва бизнеса да купува ток в дългосрочен план, за да му е евтино

14 януари 2019, 11:53 часа • 2255 | прочитания

Не знам да има предприятия, затворили заради скъп ток. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова.

Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран

Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ

Преди поредната среща за стойността на електричеството за индустрията, Петкова коментира, че на борсата само 10% от тока се търгува в т.нар. сегмент "Ден напред". Именно там се забеляза най-рязко покачване на цената на тока. 90% от търговията на борсата е при двустранни договори, тоест големият бизнес би трябвало да купува енергията на такива големи, дългосрочни договори, за да му е изгодна цената, посочи Петкова в сутрешния блок на БНТ.

В коментар заради аналитична статия на Actualno.com обаче председателят на АИКБ Васил Велев заяви, че "дългосрочните договори се прекратяват масово от доставчиците или едностранно се вдига цената". На въпрос защо тогава бизнесът търси помощта на държавата и конкретно на Теменужка Петкова, а не се обърне към съда, г-н Велев все още не е отговорил. Той не отговори и на въпрос дали има как такива дългосрочни договори да се прекратяват правомерно.

 

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Същевременно Петкова отрече, че е възможно цената на тока да расте заради липса на предлагане. През 2018 година производството се е увеличило с 2,6% на годишна база, уточни тя и добави, че на голяма част на търговете, организирани от трите държавни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК, не се явили купувачи. Именно трите държавни дружества осигуряват над 70% от тока на свободния пазар, отново според думи на Васил Велев.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

"Пазарът на електрическа енергия в България е организиран в два сегмента - единият е регулираният пазар, на който са битовите потребители, и на който е малкият бизнес, който е присъединен към мрежи ниско напрежение, и на свободния пазар е големият бизнес, голямата индустрия. Колегите, които оперират на този пазар, закупуват електрическа енергия от българската независима енергийна борса", поясни Теменужка Петкова каква е структурата в сектора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес