Роа: Плашещо е, че в България сивата икономика стигна 30%

28 юни 2012, 13:22 часа • 5261 | прочитания

Плашещо е, че в България приблизителната стойност нa сивата икономика стигна до 30%. Това заяви Висенте Хуртадо Роа, експерт в отдел "Европа 2020" към генералния секретариат на ЕК, предаде БГНЕС.

Още: WSJ: Тръмп-младши дойде, България продава "Турски поток" - каква ще е схемата?

Още: Говорим с Тръмп да има руски газ с американска помощ в Европа: Съветник на Путин потвърди

Миналата година европейските препоръки за реформи в България бяха определени в седем категории, техният брой е същият и за 2012-2013 г, разясни Роа. Според него има добър напредък по въпроса за бюджетния дефицит, както и в реформата за растежа на заплатите. Това не означава, че всичко, което трябва да се свърши, вече е направено, поясни Роа. Нивото на заплатите остава ниско. Това, че такава конкретна препоръка не съществува за тази година, не означава, че трябва да спрете работата в тази сфера, допълни той.

Лошото ниво на растеж през тази и следващата година може да окаже лош ефект върху бюджета, продължи евроекспертът. В ситуация на криза трябва да се фокусираме върху разходи, които поощряват растежа. Трябва и подобряване на нивото на спазването на данъчните изисквания. Плашещо е, че в България сивата икономика стига до 30%. Това е приблизителна стойност, много трудно е да се изчисли абсолютно точния процент, поясни Роа. "Трябва наистина да се борите срещу данъчните измами". Евроекспертът отбеляза и нуждата от подобряване на състоянието на бюджетните рамки, което ще помогне контрола на дефицит. Дефицитът в България е под контрол, но трябва да останете стриктни в изпълнението на бюджетните политики, заяви Роа.

Още една от препоръките за България за периода 2012-2013 г., спомената от Роа, е свързана с пенсионната реформа. Тя е поставена под въпрос от българското правителство, техният аргумент е, че са направени достатъчни усилия за намаляване на пенсионираните, коментира евроекспертът. Според ЕК е нужно "хармонизирането" на възрастта на пенсиониране при мъжете и жените. Роа спомена и за препоръката за въвеждане на по-строги критерии на инвалидните пенсии. Пенсионерите са сред групите, застрашени от бедност, по-доброто решение за всички е да се опитаме да запазим пенсионната възраст колкото се може по-ниска, допълни Роа.

Още: Моментни мобилни услуги и ипотека за под 5 дни - Банка ДСК променя банкирането тук и сега

Още: Две страни от ЕС се разбраха за общи действия срещу забраната за руски газ

Важното за нас е държавите - членки да са информирани, защото препоръките не са нещо, което се създава в Брюксел от нищото, продължи евроекспертът. Имаме експерти в областите във всички области, които са във връзка с държавната власт в България. В кризата установихме, че има нужда по-голяма координираност на страните членки. Без координирани политики няма да стигнем далече, някои хора интерпретират това като по-голяма нужда от Европа, каза още Роа. За да се постигнат целите на стратегия "Европа 2020" и да вървим напред, са необходими реформи във всички области.

Редактор: Сияна Любомирова

Още: Ще има ли среща с Урсула фон дер Лайен: Тръмп обясни за митата

Още: Промишленото производство отбеляза най-голям спад от година и половина

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес