"Няма риск за средствата на клиентите ни и те могат да бъдат напълно спокойни" - в това увериха от пенсионноосигурителното дружество "Топлина" след разкритията на "Грийнпийс" - България, че около 5 милиона лева от пенсионните осигуровки на над 100 000 българи всеки месец захранват компаниите от т.нар. "въглищна империя", свързана с бизнесмена Христо Ковачки. Организацията базира твърденията си на анализ на самото пенсионноосигурително дружество, изготвен за "Грийнпийс".
Финансова стабилност
Дружеството "Топлина" е финансово стабилно, казват от компанията в отговор. "Няма риск за средствата на клиентите ни и те могат да бъдат напълно спокойни. Внушенията, които се правят, не отговарят на истината и имат за цел да уронят доброто име на дружеството и подкопават доверието в допълнителното пенсионно осигуряване като цяло", гласи позицията.
"Дружеството инвестира средствата на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване в пълно съответствие с българското законодателство, спазвайки нормативните ограничения и диверсификация на риска. Фондовете, управлявани от ПОД "Топлина" АД, инвестират в българската икономика и в дружества, които се търгуват на „Българска фондова борса“ АД. Голяма част от тези български дружества разпределят дивидент всяка година и всеки, който желае, може да си закупи акции от регулирания пазар. Създават се работни в места в България, а не в чужбина. Като поставяме приоритет на инвестициите в български държавни ценни книжа и в национални компании, считаме, че това допринася за развитието на българската икономика и повишаване благосъстоянието на регионите в страната", посочват още от "Топлина".
"В своята дейност подхождаме отговорно към лицата, които са ни се доверили. Основната цел на нашата дейност е да осигурим адекватни плащания към осигурените лица и пенсионерите. Управлението на средствата дава възможност дружеството да изпълнява ангажиментите към своите клиенти, като само за 2024 г. от фондовете са изплатени 2 252 хил. лева по осигурителни случаи и 766 хил. лв. за пожизнени пенсии и разсрочени плащания", завършват от дружеството.
Още: Асен Василев: Не еврото ни прави бедни, а това, че плащаме тройно на "Чичко Тревичко" (ВИДЕО)
Какво още разкри "Грийнпийс" - България?
Снимка: Христо Ковачки, БГНЕС
От една страна, „Топлина“ е сред малкото дружества, които енергийният бизнесмен Христо Ковачки притежава открито – чрез фирмата си „Ел Ем Импекс“. Други компании, свързвани с него, притежават по близо 10% от „Топлина“ – топлофикациите във Враца и Бургас, както и „Атоменергоремонт“, а ТЕЦ „Брикел“ има 4%, твърди "Грийнпийс" - България.
От друга страна, „Топлина“ инвестира средствата от пенсионни осигуровки в акции и облигации на дружества, свързвани с въглищната империя на Ковачки, гласи анализът на "Грийнпийс". Към края на 2024 г. директните такива вложения достигат 75 млн. лв., а индиректните – до 150–200 млн. лв., твърди организацията.
Още: Контекстът е решаващ: Формула за манипулация "Ковачки"
Общият размер на портфейла на пенсионното дружество е 450 млн. лв. Делът на свързаните инвестиции в активите се запазва относително константен – 30–35%, но като стойност те нарастват с над 15% годишно благодарение на новите постъпления от осигуровки на клиентите, добавяше се в разследването.
Има данни, че значителен брой от служителите в компаниите от въглищната империя, свързана с Ковачки, се осигуряват в пенсионното дружество „Топлина“. Те са двойно изложени на рискове – първо, за работните си места със свиващите се перспективи пред кафявата енергетика, и второ, заради това, че инвестициите в личните пенсионни партиди са заплашени от изчезване, твърдят от "Грийнпийс" - България.
Още: BIRD: Фирма от холдинга на Ковачки е застраховала депутатските коли и жилища
Холдингът "Орион"
Припомняме, че Антикорупционният фонд разкри картел с около 150 компании с привидно несвързани собственици от няколко държави. Твърди се, че зад него стои бизнесменът Христо Ковачки, считан за сивия кардинал в сектора, но и до днес отричащ да е реалният собственик на ключови дружества като въглищните електроцентрали ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол" - той се представя за техен консултант. Според фонда този холдинг, наречен "Орион", извършва редица нарушения - нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти, манипулиране на енергийния пазар и др.
Още: АКФ: Таен картел на Ковачки източва милиони и контролира политици (ВИДЕО)
Впоследствие бивш ръководител на търговията с газ в така наречения холдинг "Орион" - Веселин Тодоров - предостави изчерпателна и систематизирана вътрешна информация относно начина на функциониране на тайния картел, схемите за контрол и координация, финансовите практики, както и множество данни за нарушения на българското и европейското законодателство: Свидетелства за тайния картел отвътре: Ковачки изкуствено качвал цените на тока и държал в страх служителите (ВИДЕО).