Споразумението с американската компания Westinghouse за строителството на нов реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" подкопава българската позиция в арбитражното дело с руската "Атомстройекспорт" по проекта АЕЦ "Белене". За това предупреди енергийният експерт и бивш депутат от ДСБ Иван Иванов в ефира на БНР.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Причината е, че един от основните аргументи на българската страна да спре строителството на централата в Белене е, че прогнозата за потреблението не показва нуждата от нова мощност.
"С договора с "Уестингхаус" едва ли не се казва, че тези прогнози са грешни и ще трябва да платим над 1 млрд. евро неустойки на руската страна", прогнозира Иванов. Той припомни, че многократно е предупреждавал, че всяко изявление и действие на официални органи може да се използва от ищеца "Атомстройекспорт" и вреди на страната.
През 2013 г. потреблението на електроенергия е намаляло с 5%. Същевременно прогнозата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за тази е за спад от 9 на сто, а според Световната банка страната страда от свръхпроизводство на ток и трябва да намалява мощностите си, каза експертът.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Според бившия депутат България нарушава европейското законодателство, което я задължава да осигури условия за погребване и съхранение на ядрените отпадъци и отработеното ядрено гориво, за каквото страната не е предприела нищо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Иванов призова служебното правителство и следващия кабинет да не препотвърждават споразумението.Той напомни, че в АЕЦ „Козлодуй“ искат удължаване на живота на V и VI блок с над 20, а дори и с 30 години и те няма да са затворени през 2022 г, с който мотив кабинетът аргументира строежа на новия блок.