На 1 октомври – в Световния ден на музиката, МУЗИКАУТОР и партньорите на организацията на автори и композитори ще дадат старт на най-обединяващата инициатива „Светилник“.
Още: Матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
В рамките на нейното Трето издание „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“, което се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката, предстои да бъдат създадени химни за училища от осем града на страната.
Официалното откриване ще се проведе тази неделя, 1 октомври, от 11.00 часа в зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция (БТА) и ще събере на едно място партньорите на инициативата, както и редица съмишленици, участници, представители на бизнеса и на медиите.
По време на събитието организаторите на инициативата ще обявят избора на общините и как ще протече конкурсът за училища през следващите седмици, а Световния ден на музиката ще отбележим с изпълнение на един от химните, създадени в рамките на „Светилник“ – този на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, град Кюстендил.
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
Новото начало на „Светилник“ ще дадат представителите на МУЗИКАУТОР Ясен Козев – председател на Управителния съвет, Иван Димитров – изпълнителен директор, и Кристина Стоянова – PR мениджър, заедно с представители на партньорите – Евгения Друмева – заместник-генерален директор на БТА, Милен Митев – генерален директор на БНР, Мирослава Тодорова – главен драматург на Народен театър „Иван Вазов“ и ас. Николай Йорданов – преподавател във Факултет „Екранни изкуства“ на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Модератор на събитието ще бъде Гери Турийска – писател, музикант и създател на литературния проект „Пощенска кутия за приказки“, а сред гостите ще присъстват още Мирослав Боршош – заместник-кмет в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ на Столична община, д-р Габриела Наплатанова и Симона Велева – членове на Съвета за електронни медии, и много други гости и съмишленици.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Във времето „Светилник“ се доказа като обединяваща инициатива, благодарение на която бяха създадени химни за 13 училища в различни градове на страната. Тя дари вдъхновение и силен емоционален заряд на повече от 8500 ученици, които празнуват всеки свой официален празник под звуците на своето собствено музикално произведение. В хода на инициативата десетки училища, професионални български автори, студенти, експерти, институции, медии, партньори и компании със силна социално-отговорна политика подкрепиха с общи усилия мисията „Светилник“.