1 000 украински пациенти са прехвърлени в болници в страни от ЕС

06 август 2022, 09:42 часа • 2045 | прочитания

На 5 август Европейската комисия обяви, че ЕС е координирал 1000 медицински евакуации на украински пациенти, за да им осигури специализирани здравни грижи в болници в Европа, предаде БГНЕС.

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Медицинските евакуации (MEDEVAC) се подпомагат финансово и оперативно от Механизма за гражданска защита на ЕС и се координират от неговия Координационен център за спешно реагиране (ERCC). Схемата подпомага прехвърлянето на пациенти, които отговарят на критериите за допустимост, независимо дали са хронично болни или ранени от войната.

Тъй като войната продължава и броят на ранените в Украйна се увеличава с всеки изминал ден както сред цивилните, така и сред войниците, местните болници се борят да посрещнат търсенето. Много болници и клиники в Украйна също са пострадали от руските бомбардировки и не могат да извършват животоспасяващи операции на хронично болни цивилни пациенти.

За да намали натиска върху местните болници, от 11 март ЕС координира прехвърлянето на пациенти в други европейски държави, които разполагат със свободен болничен капацитет.

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Пациентите са прехвърлени в 18 държави: Германия, Франция, Ирландия, Италия, Дания, Швеция, Румъния, Люксембург, Белгия, Испания, Португалия, Нидерландия, Австрия, Норвегия, Литва, Финландия, Полша и Чехия.

Разпределението по държави е неравномерно, като досега най-много пациенти са получили Германия (363 пациенти), Испания (179) и Италия (110), а в други държави са постъпили малко или никакви пациенти. Франция е получила само 21 пациенти. В Швеция например, която до момента е приела 23 пациенти, болниците все още са препълнени с лечение, което е било отложено по време на пандемията COVID-19.

Въпреки това служител на Комисията заяви, че неравномерното разпределение не отразява непременно липсата на капацитет в някои държави-членки на ЕС. "На този етап не сме срещали проблеми с намирането на дестинация за пациентите, като съотношението между предложенията и заявките е приблизително 2:1".

Механизмът за прехвърляне функционира на доброволен принцип, като пациентите също решават дали страната на дестинация е подходяща за тях, обясни той. "ЕС работи в тясно сътрудничество с държавите-членки и Норвегия, за да се увери, че всички искания за прехвърляне на пациенти ще бъдат изпълнени".

Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"

Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия

"Механизмът за гражданска защита на ЕС позволи на пациентите, които спешно се нуждаят от лечение и грижи, да ги получат в болници в целия ЕС, като същевременно намали натиска върху здравните системи на съседните на Украйна държави", заяви европейският комисар по здравеопазването Стела Кириакидес . "Това е истинска европейска солидарност в действие".

"Заедно с украинските власти търсим и начини за връщане на пациентите у дома след приключване на лечението им, ако те решат да го направят", добави тя. "Тази животоспасяваща работа ще продължи, както и непоколебимият ангажимент на ЕС да подкрепя Украйна". 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес