Дванадесет бутилки вино и 320 лозови пръчки пристигнаха в понеделник вечерта в Бордо в югозападната част на Франция, след като прекараха съответно четиринадесет и десет месеца на Международната космическа станция (МКС) за научен експеримент, предаде DarikNews.
Още: Вашингтон одобри сделка за F-16 за Украйна
Още: Русия атакува Харков с дронове, има пострадали (ВИДЕО)
След завръщането си на 13 януари с кораба "Дракон" на частната компания "Спейс Екс", резниците от лози от сортовете грозде мерло и каберне совиньон и бутилките се отправиха към Бордо, където ще бъдат сравнени с партиди, останали на Земята при същите условия на съхранение.
"Мисията WISE е първата всеобхватна частна изследователска програма, насочена към овладяване на космическата среда, с цел да отговори на предизвикателствата на утрешното земеделие на една по-топла Земя с по-малко питейна вода", заяви пред Франс прес Никола Гом, съосновател заедно с Еманюел Ешепар на компанията "Спейс Карго Ънлимитид", която стои зад проекта.
На Международната космическа станция бутилките вино са съхранявани при същите условия като на Земята, с изключение на гравитацията.
Още: Колко украински военнослужещи държи Русия в плен?
Още: 921 евро на месец в Германия: Всеки шести е беден, как се справя икономиката?
"Когато земната среда се пресъздаде в космоса, както на МКС, единственият параметър, който се променя спрямо Земята, е почти нулевата гравитация. Това подлага живота на орбиталната станция на огромен стрес", обяснява Никола Гом.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кола се вряза в група хора в Германия, има пострадали (ВИДЕО)
Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО
"Нашият подход е, че различните растителни елементи, които излагаме на космически стрес, ще развият по-голяма устойчивост на други стресови фактори, като например тези, свързани с климатичните промени. Планираме да развием и в други селскостопански области наученото в лозаро-винарската промишленост", допълва Гом.