Първото официално отбелязване на Международния ден за размисъл и възпоменание на геноцида в Сребреница от 1995 г. ще се проведе в централата на ООН в Ню Йорк. Ще присъстват членът на Председателството на Босна и Херцеговина Денис Бечирович и министърът на външните работи Елмедин Конакович, както и представители на асоциациите на жертвите и оцелелите. Така за първи път ООН ще почете утвърдения от организацията Ден за възпоменание на жертвите от геноцида в Сребреница след приемането на специална резолюция миналата година. „Ръководството на Сърбия отказва да се изправи пред истината“, заяви Денис Бечирович.
Резолюцията на ООН
Резолюцията беше приета преди предстоящата 30-а годишнина от събитието. Тя беше внесена от Германия и Руанда заедно с още 32 държави, сред които САЩ, Франция, Великобритания и Италия. Гласуването в 193-членната Общото събрание на ООН мина с 84 гласа "за", 19 "против" и 68 въздържали се. Резолюцията предизвика недоволство и лобистка кампания от страна на президента на Сърбия Александър Вучич и ръководството на босненските сърби в Република Сръбска, където се намира Сребреница. Това е една от двете части на Босна и Херцеговина, като етническите сърби съставляват около 80 % от населението ѝ.
Още: Светът почита жертвите на геноцида в Сребреница
Резолюцията, която няма обвързваща сила, осъжда безрезервно "всяко отричане на геноцида в Сребреница като историческо събитие", както и "действията, които възхваляват осъдените от международните съдилища за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид, включително отговорните за геноцида в Сребреница".
"Поход на мира" в Босна
Отбелязването на тъжната годишнина започна още в понеделник, когато Европейският парламент организира официално честване, по време на което лидери на групи се обърнаха към залата и подчертаха необходимостта от противодействие на омразата, опазване на мира, осигуряване на отчетност, както и как да се запази паметта и да се предотврати повторението на престъпленията. Близо 7000 души се впуснаха в тридневен „Поход на мира“ в понеделник през горите на Източна Босна в памет на хилядите жертви на клането в Сребреница през 1995 г. – единственият признат геноцид в Европа след Втората световна война, предаде Асошиейтед прес. Тази година в балканската страна се отбелязват 30 години от трагичните събития.
Ежегодният 100-километров поход повтаря в обратен ред маршрута, поет от мъже и момчета от босненската етническа група, съставена предимно от мюсюлмани (бошняци), които бяха избити, докато се опитваха да избягат от Сребреница, след като босненските сръбски сили я превзеха в последните месеци на междуетническата война в страната между 1992 и 1995 г.
Още: Сърбия отрича геноцида в Сребреница с билбордове на всеки километър (СНИМКА)
Участниците в похода тръгнаха от босненското село Незук – близо до град Тузла в североизточна Босна и Херцеговина, до Сребреница, за да отдадат почит на жертвите на геноцида, уточнява Радио Свободна Европа. Планът е те да пристигнат в Поточари на 10 юли, за да присъстват на честването на 30-годишнината, както и на колективно погребение в гробището на Мемориалния център „Сребреница“ в Поточари на следващия ден.
Останките на седем новооткрити жертви ще бъдат погребани в Мемориалния център тази година. Новоидентифицираните жертви се препогребват всяка година на 11 юли – годишнината от деня, в който започват убийствата през 1995 г. – в огромното и все по-разширяващото се мемориално гробище край Сребреница. Досега там са открити и погребани останките на повече от 6700 души.
Още: Сърбия благодари на Русия, че е гласувала срещу резолюцията за Сребреница
„Походът на мира“ се провежда от 2005 г., като броят на участниците се увеличава всяка година. Целта на събитието е да се изгради, подобри и насърчи култура на възпоменание за геноцида срещу бошняците в Сребреница. По време на тридневния преход се изминават над 30 километра на ден, като пътеката е труднопроходима на определени места. Маршрутът е маркиран, а на участниците се осигуряват вода, храна и спешна медицинска помощ.
Ужасът в Сребреница
През юли 1995 г. босненските сръбски сили избиват над 8300 босненски мюсюлмани (бошняци) в град Сребреница и околните райони. Повечето от жертвите на клането са преследвани и екзекутирани безцеремонно, докато са се опитвали да избягат през горите. Телата им са заровени в набързо изкопани масови гробове, а по-късно разкопани с булдозери и разпръснати сред други гробни места, за да се скрият доказателства за престъплението.
Военното престъпление в Сребреница през 1995 г. е определено за геноцид както от национални, така и от международни съдилища. То е извършено от членове на армията на Република Сръбска под командването на Радован Караджич и Ратко Младич, които бяха осъдени на доживотен затвор от Международния съд за военните престъпления в бивша Югославия, базиран в Хага.
Присъдите
Най-малко 47 души бяха осъдени за престъпления в Сребреница, като са получили общо над 700 години затвор, припомня босненската агенция ФЕНА. Радован Караджич, първият президент (1992-1995 г.) на Република Сръбска, беше осъден на доживотен затвор от МТБЮ за геноцида в Сребреница и престъпленията срещу човечеството. Ратко Младич, военен командир на босненските сърби, също е осъден на доживотен затвор от същия съд за участието си в геноцида.
Още: ДАНС да установи има ли престъпление: Ген. Гяуров за гласуването в ООН за Сребреница