500 кибератаки срещу "Евровизия", арести на провокатори: Не чак толкова бляскавата част на конкурса

19 май 2026, 10:14 часа 813 прочитания 0 коментара

Австрийската полиция е регистрирала около 500 кибератаки, насочени срещу конкурса "Евровизия" във Виена, съобщиха властите в понеделник, цитирани от ДПА. Михаел Такач, шеф на австрийската федерална полиция, заяви, че "опитите за киберсаботаж са били предотвратени". Атаките са били насочени не само срещу уебсайта на "Евровизия", но и срещу системите за контрол на достъпа в залата. Нападателите са се опитали да прекъснат, забавят или деактивират системите, заяви Такач на пресконференция, като добави, че няма подробности за отговорните лица или мотивите им.

Още: "Евровизия" удря Слави: Конкурсът може да провали поп фолк събитието на година

Министърът на вътрешните работи Герхард Карнер заяви, че целта е била да се гарантира безопасно и мирно провеждане на събитието. "Успяхме", каза той, като отбеляза, че не са били докладвани сериозни инциденти по време на прякото излъчване, публичните прожекции или свързаните с тях демонстрации. Секретарят на австрийското министерство на вътрешните работи Йорг Лайхтфрид заяви, че властите са следили отблизо потенциалните заплахи от ислямски екстремисти и насилствени групи, свързани с Иран.

Демонстрации и арести

Снимка: Getty Images

Около 3500 австрийски полицаи са били разположени през последната седмица на конкурса във Виена, подкрепени от специални части от германската провинция Бавария, заявиха официални представители. Службите за вътрешна сигурност също са следили активността в социалните медии, където, според Лайхтфрид, е било наблюдавано засилване на "поляризацията и радикализацията". 

Конкурсът "Евровизия" беше съпътстван от няколко демонстрации, повечето от които бяха насочени срещу участието на Израел. Малко преди финала в събота, когато България спечели първото място, 14 маскирани пропалестински активисти са били задържани, защото не са прекратили мирното си, но неразрешено шествие, въпреки заповедите на полицията, припомня ДПА.

Още: Първа държава се закани да бойкотира "Евровизия" в България

Общо 16 задържания са били извършени във връзка с "Евровизия", включително на човек, който се е опитал да прескочи бариерата около мястото на събитието, пише БТА.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Редактор
Новините днес