Барние скастри Лондон за тона при търговските преговори
С необичайно безцеремонен тон преговарящият от Обединеното кралство Дейвид Фрост във вторник обвини ЕС, че предлага "търговско споразумение с ниско качество", за което той заяви, че не е достойно за близък и суверенен партньор като Великобритания.
"Не бих искал тонът, който сте възприели, да повлияе на взаимното доверие и конструктивно отношение, което е от съществено значение между нас", казва Мишел Барние в писмо до Фрост.
Барние заяви, че „не смята, че размяната на писма по отношение на съдържанието на преговорите е непременно най-добрият начин за придвижване напред“.
Великобритания въвежда визи за европейски граждани от 2021г.
Край на свободното придвижване на европейски граждани към Великобритания. Страната въвежда визи от януари 2021г. Почти 4 месеца след B...
Недоброжелателната комуникация дойде само дни след като трети кръг от видеоразговори приключи без напредък, като всяка страна обвиняваше другата, че се окопава в позициите си.
В писмото си на три страници Барние прегледа отдавна известната позиция на ЕС в преговорите и отхвърли аргумента, че Брюксел отказва на Великобритания видовете ползи, които дава на други страни в търговските споразумения.
Бившият френски министър настоя, че екипите му вярно спазват условията на политическа декларация, подписана с Лондон, която очертава пътна карта за бъдещи връзки.
„Това е единственият прецедент, който ЕС следва“, написа Барние, като нарече всяко ново споразумение „уникално“ и „съобразено с партньора и ерата, с които е свързано“.
Фрост твърди, че евентуалното споразумение за свободна търговия би могло да следи отблизо модела на сделките, какъвто ЕС има с Канада, и постави под въпрос защо Брюксел се стреми към по-голям надзор върху търговията с Великобритания.
Британският парламент гласува да няма свободно движение и право на работа на граждани от ЕС
Долната камара на британския парламент гласува края на свободното движение на хора, както и отмяната на специалния имигрантски статут н...
Но Барние категорично защити стремежа на Европа към "равнопоставеност" - гаранция, че Великобритания ще спазва стандартите на ЕС в областта на околната среда, здравеопазването, държавните помощи и други норми.
Това се превърна в един от най-спорните аспекти на разговорите - заедно с желанието на Европа да запази настоящите си права за риболов на кораби на ЕС във водите на Великобритания.
Четвърти кръг преговори е определен за 1 юни, само седмици преди крайния срок за удължаване на преговорите - удължаване, което премиерът Борис Джонсън категорично отхвърли.
Вижте още:
Какво ще се случи след Brexit и какво означава той за Великобритания?
Още от ЕВРОПА:
Украйна забрани символите Z и V и удължи военното положение с 3 месеца
Френският министър за Европа: Украйна ще влезе в ЕС след 15-20 години
Руски ракети полетяха към Киев по време на речта на полския президент в парламента (ВИДЕО)
Украйна отхвърли отказ от територия като възможен изход от войната
НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.05. - Русия въведе ответни санкции на САЩ
Зеленски: Руската армия настъпва към Славянск и Северодонецк
Румъния изпраща медицинска помощ на Украйна
Пенсионерите с ниски доходи в Кипър ще отидат на почивка, заплатена от държавата
Русия ще разгледа възможност за замяна на кума на Путин за азовци
Редактор:
Спасиана Кирилова
Етикети: Brexit Мишел Барние Дейвид Фрост Борис Джонсън