Датски прокурори поискаха глоба от 54 млн. евро срещу компания, обвинена в нарушаване на ембаргото на ЕС за горива срещу Сирия, както и две години затвор за нейния изпълнителен директор, съобщи АФП.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Искането за глоба от 54 млн. евро срещу "Дан-Бункеринг" идва по време на съдебния процес срещу компанията за продажбата на около 172 000 тона самолетно гориво на руски фирми в 33 сделки между 2015 и 2017 г.
Това гориво е доставено в Сирия, където е използвано от самолетите на руските военновъздушни сили, сражаващи се в гражданската война в страната.
"Сериозността на нарушението е ясна от факта, че горивото е пълнило резервоарите на руските изтребители, които са бомбардирали от негово име опозицията срещу (сирийския президент Башар) Асад", заяви прокурорът Андерс Рехендорф пред съда в Одензе.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Келд Демант, главен изпълнителен директор на компанията майка на Dan-Bunkering - Bunker Holding, е мишена на искането на прокурора за лишаване от свобода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
И двете компании, както и шефът им, не се признават за виновни, заявявайки, че не са имали контрол върху това какво техните клиенти - самите те не са подложени на санкции - са правили с горивото.
Но Рехендорф заяви, че Демант не е положил нужното внимание, когато е прочел информацията за работа с руски фирми през 2016 г.
"Дори небрежността може да бъде основание за присъда и обвиняемият е трябвало да проучи много по-обстойно какво се случва", каза той.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Сумата от 647 млн. крони (87 млн. евро), дошла от продажбата на гориво, възлиза на около два процента от приходите на компанията през 2015-17 г.
Санкциите на ЕС, които са в сила от 2011 г. насам срещу сирийския режим, включват ембарго върху горивата и замразяване на активите на централната банка на Дамаск, държани в ЕС.