Датски прокурори поискаха глоба от 54 млн. евро срещу компания, обвинена в нарушаване на ембаргото на ЕС за горива срещу Сирия, както и две години затвор за нейния изпълнителен директор, съобщи АФП.
Още: Вучич - долу, Орбан - с него: Огромни протести в Сърбия и Унгария (ВИДЕО)
Още: Зеленски призова за въоръжаване на Европа: Трябва да се действа бързо (ВИДЕО)
Искането за глоба от 54 млн. евро срещу "Дан-Бункеринг" идва по време на съдебния процес срещу компанията за продажбата на около 172 000 тона самолетно гориво на руски фирми в 33 сделки между 2015 и 2017 г.
Това гориво е доставено в Сирия, където е използвано от самолетите на руските военновъздушни сили, сражаващи се в гражданската война в страната.
"Сериозността на нарушението е ясна от факта, че горивото е пълнило резервоарите на руските изтребители, които са бомбардирали от негово име опозицията срещу (сирийския президент Башар) Асад", заяви прокурорът Андерс Рехендорф пред съда в Одензе.
Още: След престоя си в първокласния парижки хотел: Дуров замина за Дубай
Още: Американски танкове в Украйна - трудностите растат заради Тръмп
Келд Демант, главен изпълнителен директор на компанията майка на Dan-Bunkering - Bunker Holding, е мишена на искането на прокурора за лишаване от свобода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втори крайнодесен кандидат отпадна от изборите за президент в Румъния
И двете компании, както и шефът им, не се признават за виновни, заявявайки, че не са имали контрол върху това какво техните клиенти - самите те не са подложени на санкции - са правили с горивото.
Но Рехендорф заяви, че Демант не е положил нужното внимание, когато е прочел информацията за работа с руски фирми през 2016 г.
"Дори небрежността може да бъде основание за присъда и обвиняемият е трябвало да проучи много по-обстойно какво се случва", каза той.
Още: Като кибрит: Руската рафинерия на Черно море гори втори ден (ВИДЕО)
Още: Удроу Уилсън от Болшой театър: Кои са Дванадесетте точки за мир на Орбан?
Сумата от 647 млн. крони (87 млн. евро), дошла от продажбата на гориво, възлиза на около два процента от приходите на компанията през 2015-17 г.
Санкциите на ЕС, които са в сила от 2011 г. насам срещу сирийския режим, включват ембарго върху горивата и замразяване на активите на централната банка на Дамаск, държани в ЕС.