ЕК откри три процедури срещу България, предупреди ни за санкциите срещу Русия

24 юли 2025, 14:34 часа 5936 прочитания 0 коментара

Европейската комисия предприема действия срещу няколко държави членки на ЕС, които не са уведомили изпълнителната власт на блока за мерките, които са приели за транспониране на директивите на ЕС в националните си законодателства. Крайният срок за транспониране на тези директиви изтече наскоро. Сред предупредените е и България - заради три директиви. Те касаят възобновяемата енергия, опасните товари и криминализирането на нарушаване на ограничителните мерки на Съюза (заобикалянето на санкции срещу Русия), става ясно от официално прессъобщение на ЕК.

Срок от два месеца

Комисията изпраща официално уведомително писмо до тези държави членки, с което им дава два месеца за отговор и приключване на транспонирането на директивите. Ако те не го направят, ЕК може да отправи по-строго предупреждение, известно като мотивирано становище. Призивът на изпълнителния орган на ЕС е да се предприемат "незабавни действия" за привеждане на законодателството в съответствие с изискванията на Европейския съюз.

Още: Еврокомисията предупреди, че може да даде България на Съда на ЕС

Засилени правила за насърчаване на енергията от възобновяеми източници

Европейската комисия реши да открие процедури за нарушение, като изпрати официални уведомителни писма до 26 държави членки (България, Белгия, Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Финландия и Швеция) за това, че не са съобщили на Европейската комисия за пълното транспониране на разпоредбите на Директива (ЕС) 2023/2413 за изменение в националното законодателство.

Снимка: iStock

Директивата беше приета през 2023 г. Държавите членки трябваше да съобщят за транспонирането ѝ до 21 май 2025 г., с изключение на някои разпоредби, свързани с издаването на разрешения, които вече трябваше да бъдат изпълнени до 1 юли 2024 г. Новите правила имат за цел да ускорят внедряването на енергия от възобновяеми източници във всички сектори на икономиката, не само в електроенергийния сектор, но също така и особено в онези сектори, в които напредъкът е по-труден. Тук става въпрос за отоплението и охлаждането, сградите, транспорта и промишлеността, където също ЕК е определила нови или засилени цели.

Още: Европейската комисия предяви три съдебни иска срещу България

В тях се определят важни хоризонтални и междусекторни мерки за насърчаване на внедряването на възобновяеми енергийни източници - например засилване на гаранциите за произход, улесняване на интеграцията на енергийните системи чрез насърчаване на електрификацията и възобновяемия водород, както и гаранции за осигуряване на по-устойчиво производство на биоенергия.

"Прилагането на законодателството е от съществено значение за ускоряване на внедряването на чиста енергия, произведена в страната, за по-нататъшно намаляване на емисиите на парникови газове в енергийния сектор - който понастоящем допринася за над 75% от общите емисии на парникови газове в Съюза - и за укрепване на енергийната сигурност. То ще допринесе и за намаляване на цените на енергията, и за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на ЕС", аргументират се от ЕК.

Към днешна дата само Дания е уведомила за пълното транспониране на директивата в законовия срок.

Още: Скритият потенциал на България в световната битка за климата

Криминализиране на нарушаването на ограничителните мерки на ЕС

Европейската комисия реши да открие процедура за нарушение, като изпрати официално уведомително писмо до 18 държави членки (България, Белгия, Чехия, Германия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Унгария, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Румъния и Словения) за това, че не са уведомили за мерки за пълно транспониране на Директивата за криминализиране на нарушаването на ограничителните мерки на Съюза (Директива (ЕС) 2024/1226). С директивата се установяват общи правила за хармонизиране на определението на престъпленията и санкциите за нарушаване на ограничителните мерки на Съюза. Тя има за цел да предотврати заобикалянето на санкциите на ЕС, включително тези, приети след руската агресия срещу Украйна.

Снимка: iStock

"Хармонизирането на националното наказателно право в тази област ще улесни разследването и наказателното преследване на нарушенията на санкциите на ЕС във всички държави членки, което ще направи ограничителните мерки на ЕС по-ефективни. Държавите членки имаха срок до 20 май 2025 г. да транспонират директивата в националното си право. До момента 18 държави членки не са съобщили на Комисията за пълното транспониране на директивите", казват от ЕК в прессъобщението си.

Още: България сваля санкциите на ЕС срещу Русия? Официалната ни позиция

Превоз на опасни товари по шосе, железопътен транспорт и вътрешни водни пътища

Европейската комисия реши да открие процедура за нарушение, като изпрати официално уведомително писмо на 9 държави членки (България, Белгия, Кипър, Чехия, Финландия, Малта, Полша, Португалия и Словения) за това, че не са предоставили пълно уведомление за мерките за транспониране на Делегирана директива (ЕС) 2025/149 на Комисията за актуализиране на законодателството им относно вътрешния превоз на опасни товари. ЕС актуализира правилата си за безопасен сухопътен превоз на опасни товари, като ги приведе в съответствие с най-новите международни стандарти и научни изследвания. Тази нова директива се прилага за всички вътрешни и международни транспортни операции в рамките на ЕС и има за цел да осигури последователно и високо ниво на безопасност.

С директивата се модернизират правилата на ЕС за сухопътен превоз на опасни товари, които обхващат както международните, така и вътрешните операции в рамките на ЕС, за да се отразят най-новите научни и технически постижения. Като привежда законите на ЕС в съответствие с последните актуализации на международните споразумения и разпоредби, директивата осигурява хармонизирана рамка за безопасен превоз на опасни материали. С краен срок за транспониране 30 юни 2025 г. държавите членки трябваше да включат разпоредбите на директивата в националното си законодателство.

Още: България избегна Съда на ЕС: Закрита е ключова наказателна процедура

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес