Еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон подкрепи предложението на Франция за отмяна на обвързването на цените на електроенергията с цените на газа на ниво ЕС.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
„Смятам, че Франция поставя справедливо въпроса за разделянето на цените на газа и на електричеството. Този метод, който тя предлага заедно с още десет държави, е път в правилната посока”, заяви Бретон в ефира на телевизия BFM. Според него, това би било полезно в контекста на енергийния преход и отказа от изкопаеми горива за отопление.
Еврокомисарят отбеляза, че напрежението около цените на електроенергията в ЕС ще продължи през цялата зима, а тяхното намаляване може да се очаква едва през пролетта на 2022 г. Той призова за намаляване на данъчната тежест като компенсация на ръста на цените през зимата.
По отношение на предложението за закупуване на общо за ЕС количество газ, с каквото предложение излезе Испания, Бретон заяви, че не смята такъв ход за особено ефективен.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Той призна, че Европа зависи от руския газ, но припомни, че количествата съставляват 30% от общия обем, а останалата част от доставките идват от Алжир, Катар и САЩ. Еврокомисарят допълни, че не е против „Северен поток-2” и го смята за „добър”, коментирайки предложението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна да бъдат предоставени допълнителни мощности по транзита на руския газ за Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
„Северен поток-2” е огромна инвестиция и за да се амортизира, ще са необходими 10, 20, 30 години, както и в случая с ядрената енергия”, каза той.
По-рано Франция излезе с предложение за реформиране на пазара на електроенергия в ЕС, по-специално за разделянето на цените на газа и електроенергията. Въпреки това девет държави от ЕС заявиха вчера, че няма да подкрепят подобно предложение и призоваха за ненамеса в устройството на вътрешните енергийни пазари. Вместо подобни реформи, държавите излязоха с общ призив Брюксел да предприеме повече мерки за пестене на енергия и да постигне 15% обединяване на пазара на електроенергия в ЕС до 2030 г.
От средата на септември цената на газа на спот платформите в Европа остава стабилно над 1000 евро за 1000 кубически метра, което само по себе си е безпрецедентно за ЕС. В същото време в пиковите моменти нивото на цените се приближи до 2000 евро. Според Европейската комисия годишните разходи на европейските граждани за енергия в някои страни вече са се увеличили с 500-600 евро, което надхвърля възможностите на цели групи от населението да ги плащат.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)