Евродепутатите със спешен призив към ЕС за водите на континента

07 май 2025, 17:47 часа • 601 | прочитания

Европейският парламент прие препоръките си за Европейската стратегия за устойчивост на водите, която се очаква да бъде представена от Комисията преди лятото на 2025 г. Евродепутатите призовават за по-смели действия на ЕС по отношение на устойчивостта на водите, което включва въвеждане на цели за ефективно използване на водата и засилване на адаптацията към климата, както и насърчаване на цифровизацията и иновациите и осигуряване на адекватно финансиране за основните мерки за устойчивост на водите.

В своя доклад, приет с 470 гласа "за", 81 "против" и 92 "въздържал се", евродепутатите призовават за амбициозна стратегия за ЕС, която да управлява по-ефективно водните ресурси и да реагира по-добре на настоящите предизвикателства, свързани с водата. В текста се отбелязва, че водата е от съществено значение не само за живота и здравето на хората, но и за икономиката, конкурентоспособността и усилията на Европа за адаптиране към климата.

Целите

Членовете на ЕП искат Комисията да предложи секторни цели за ефективното използване на водите и водочерпенето (вземане на вода от повърхностен или подземен източник) въз основа на оценки на риска.

Още: Бюджетът на ЕС след 2027 г.: Затягане на правилата и строга отчетност на парламентите

ЕС трябва да направи повече за намаляване на замърсяването на водите с фармацевтични продукти, химически пестициди и торове, устойчиви на антибиотици бактерии, микропластмаси и химикали, както и за постепенното премахване на така наречените "вечни химикали" (PFAS).

Парламентът желае адаптирането към климата да бъде интегрирано в секторните планове и политическите мерки, засягащи водоползването и земеползването, както и да се предвидят специални мерки за регионите, изправени пред уникални предизвикателства, като Средиземноморието, островните и най-отдалечените региони. Те добавят, че механизмите за готовност и реакция при кризисни ситуации, свързани с недостиг на вода, суша и наводнения, трябва да бъдат значително подобрени.

 

Целево финансиране и цифрови иновации

Членовете на ЕП искат от Комисията да предостави специално финансиране за устойчивост на водите, подкрепено от специфични механизми в рамките на съществуващите фондове, за модернизиране на водната инфраструктура, устойчиво управление на водите, природосъобразни решения и иновативни технологии за ефективно използване на водата.

Още: Ето кои са най-големите износители на алкохол в Европейския съюз

Те призовават Комисията да инвестира в решения с изкуствен интелект (ИИ), откриване на течове в реално време, интелигентно напояване и нови технологии, които подобряват водната ефективност. Те подчертават и значението на цифровите инструменти за прозрачно събиране на данни, мониторинг и системи за ранно предупреждение, както и за подобряване на киберсигурността на критичните водни инфраструктури.

Докладчикът Томас Баяда (С&Д, МТ) заяви: "Нашите хора – нашите семейства, земеделски производители и предприятия – заслужават чиста, безопасна и достъпна вода. За това е време да преминем от обещания към реални, обвързващи действия. Не можем да си позволим да третираме водата като безкраен ресурс. В този доклад призоваваме за изпълними цели за ефективно използване на водата и водочерпене – за всеки сектор и за всеки воден басейн. Призоваваме за решителни мерки на равнище ЕС за борба със замърсяването, включително пълното премахване на PFAS, когато съществуват безопасни алтернативи. Тези „вечни химикали“ нямат място в едно устойчиво бъдеще. Необходимо е да инвестираме в решения, които дават резултати: модерно напояване, интелигентни системи за рециклиране, мониторинг в реално време и инфраструктура, която предотвратява течове, преди те да възникнат. Това не са луксозни удобства, а инструменти, от които се нуждаем, за да защитим здравето си, хранителните си системи и бъдещето си“.

Още: Управлението на водите става ключов фактор за всяка икономика

Какво следва?

Очаква се Комисията да приеме Европейската стратегия за устойчивост на водите преди лятото съгласно работната програма за си 2025 г.

Припомняме, че замърсяването, влошаването на състоянието на местообитанията, последиците от изменението на климата и прекомерното използване на сладководните ресурси оказват натиск върху езерата, реките, крайбрежните води и подпочвените води в Европа, като всяка година недостига на вода засяга 20 % от територията на Европа и 30 % от населението. Само 39,5 % от повърхностните водни обекти в Европа са постигнали добро екологично състояние и само 26,8 % са постигнали "добро" химично състояние в рамките на прилагането на законодателството на ЕС в областта на водите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес