Европейските лидери са на път да изберат външния министър на Италия Федерика Могерини за върховен представител за външната политика на ЕС на срещата на върха в събота, въпреки опасенията в някои столици, че тя е твърде неопитна и няма да бъде достатъчно строга към Русия, пише "Файненшъл таймс".
Още: Голям пожар при руско военно летище в Крим, украинската атака продължава (ВИДЕО)
Още: Следял пратките за Украйна: Подробности за руския шпионин в Александруполис
В статията не се споменава, че българският еврокомисар Кристалина Георгиева е била обсъждана някога като възможен кандидат, предаде Стандарт нюз.
Придвижването на кандидатурата на Могерини зацикли миналия месец, когато няколко страни от Централна и Източна Европа я блокираха с мотиви, че не е достатъчно твърда в позицията си към Москва.
Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: "Путин никога не изоставя приятелите си": Додик говори за война в Босна и Херцеговина
Последвалото сваляне на малайзийски самолет в Украйна, в което загинаха почти 300 невинни чужденци, влоши още повече шансовете й и дори хора около премиера Матео Ренци признаха, че тя едва ли ще се впише в новата ситуация, продължава "Файненшъл таймс".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Най-мрачните моменти с рака са озарени от най-дълбокото състрадание"
Още: Китай преметна Русия с милиони за неработещи китайски антидрон пушки
Сега обаче се оказва, че изглежда са свършили работа натискът от Ренци, подкрепата от френския президент Франсоа Оланд (и още 8 други държави с леви правителства), както и това, че Германия се притеснява повече от опитите на Италия да смекчи новите по-строги бюджетни правила в ЕС и пази силите си за тази битка, а не за това кой ще наследи Аштън.
Ангела Меркел била готова да приеме кандидатурата на Могерини въпреки съпротивата на Полша, защото не иска да започва битка с Париж и Рим за този пост.
Опозицията срещу Могерини не е изчезнала и има група недоволни държави, но те са без блокиращо мнозинство, обяснява европейски дипломат. Въпросът е единствено дали Литва, която открито обяви, че няма да гласува за нея, ще продължи с твърдата си линия.
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Лидерите на ЕС искали да се фокусират вече върху това кой ще наследи Херман ван Ромпой като председател на Европейския съвет. Възможно е дори това да бъде представител на страна от Централна и Източна Европа - споменават се полският премиер Доналд Туск (той вече отхвърли подобна възможност, но може да размисли) или бившият латвийски премиер Валдис Домбровскис.
Но в състезанието са още датския премиер Хеле Торнинг-Шмид, бившият финландски премиер Юрки Катайнен и бившият министър-председател на Ирландия Енда Кени.