Русия отрече да използва износа на природен газ като инструмент за изнудване на Европа. Преминаването към търговия на газ в рубли се дължи на собствените действия на ЕС. Това обясни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде БГНЕС.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Вчера председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече решението на "Газпром" да спре износа за Полша и България "неоправдан и неприемлив ход", като подчерта "ненадеждността на Русия като доставчик на газ".
"Това не е изнудване. Русия е била и остава надежден доставчик, ангажиран със задълженията си. Условията, които бяха посочени в президентския указ, са продиктувани от безпрецедентни враждебни стъпки срещу нас", каза Песков и добави, че решението е съобщено на купувачите на газ много преди да влезе в сила. "Бяхме ограбени от значителна част от нашите резерви. И за да избегнем повторение, беше необходим преход към нова система", добави той.
Говорителят на Кремъл предупреди, че ако страните купувачи не преминат към схемата за сетълмент в рубли, доставките за тях ще бъдат прекратени.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Русия затъва
Дефицитът в бюджета на Руската федерация ще е около 2,16 милиарда долара по предварителни оценки. Това съобщи министърът на финансите на Руската федерация Антон Силуанов, предаде "Комерсант".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Окончателният размер на бюджетния дефицит "ще зависи от антикризисната реакция на правителството" и мерките за подкрепа, от които руската икономика може да се нуждае, добави той.
"Към момента дефицитът е в размер на 1,6 трилиона рубли. Поне с тази сума нашите разходи ще надхвърлят нашите приходи", каза Силуанов. По думите му дефицитът се дължи на отлагането на плащане на данъци. "Тези пари се очаква да постъпят в държавния бюджет догодина", допълни финансовият министър.
В началото на април руският премиер Михаил Мишустин обяви, че през 2022 г. се очаква дефицитът в бюджета да е нулев.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Русия направи и оценка, че очаква спад на производството на петрол от поне 17% за тази година, но с уговорката, че се запази сегашното положение на санкции.
ОЩЕ: Опитва ли Кремъл да направи преврат в България? Говорят политолозите