Хакерите стават все по-важни във войната в Украйна. Ето защо

9464
Хакерите стават все по-важни във войната в Украйна. Ето защо
Снимка: iStock/Guliver

В края на октомври 2023-а година хакери спряха достъпа до интернет в окупираните територии в източна Украйна. На места руските телекомуникационни компании успяха да възстановят връзките чак след няколко дни. Малко след това отговорност за кибератаката пое организацията "IT армия на Украйна". Това е най-голямата група хакери, които подкрепят отбраната на Украйна в киберпространството.

Наблюдателите са единодушни, че действията на този вид групи са оказали влияние върху войната, въпреки че няма как да се направи обективна преценка за работата им, която е до голяма степен незакона. "Целта е да се дискредитира Русия и да се покаже, че тя не успява да защити руските фирми", обяснява Щефан Созанто от Цюрихския университет. "В този смисъл те определено оказват ефект - най-вече върху психиката на руснаците."

Украинското министерство на дигиталната трансформация, което координира дейностите на IT армията, обяви, че "през 2023 г. стратегията се промени към по-малко, но по-ефективни операции - най-вече във финансовия и инфраструктурния сектор и индиректно към военния". През тази година около 130 кибератаки са поразили над 400 проруски цели.

Още: Руският дякон, критикувал войната в Украйна, бе обявен от Москва за "чуждестранен агент“

Объркване и икономически щети

Два дни след началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна министърът на дигиталната трансформация Михайло Фьодоров призова доброволци от цял свят да извършват кибератаки срещу проруски цели. Това се смята за първия случай, в който някоя държава официално поставя такова искане. Отзовават се хиляди.

В началото операциите на IT армията са доста груби и некоординирани. Оттогава насам обаче групата се е превърнала в организирана структура с тесни връзки с украинското правителство, посочва Созанто. Атаките им са нанесли значителни икономически щети на руските компании и са създали несигурност у руската общественост.

През май 2022-а година например атака, за която се твърди, че е дело на IT армията, изключи руската системата за доставки "Честни знак", на която се разчита да гарантира произхода на продаваните стоки. През февруари 2023-а групата пое отговорност за блокирането на уебсайтове на руски държавни медии по време на речта на Владимир Путин пред парламента.

Още: Нови 2 свалени руски самолета: Русия яростно отрича, Путин се прави на благ (ВИДЕО)

Хакерските групи са много

IT армията се е превърнала в най-влиятелната проукраинска хакерска група, но тя далеч не е единствената - други хакерски групи, някои от които са свързани помежду си, също извършват атаки срещу проруски цели.

През октомври организацията "Украински кибералианс" обяви, че е спряла сайта на хакерска група, свързана с Русия. Два други проукраински хакерски колектива съобщиха, че са пробили системите на най-голямата частна руска банка и са получили достъп до вътрешни документи. Наскоро друга украинска хакерска група съобщи пред американското радио NPR, че е организирала конкурс за събиране на информация за руски официални лица, която иска да предаде на украинското правителство.

Неясна правна територия

Още: Умеров каза ще мобилизират ли украинските мъже в чужбина

Връзките между хакерските групи и украинското правителство предизвикват обаче и критики. Без да споменава Украйна директно, Международният комитет на Червения кръст коментира, че намесата на цивилни хакери във военните конфликти е "притеснителна" и предупреди, че това може да се превърне в проблем за ясното разграничаване на цивилни и военни.

Организацията изтъкна и, че този феномен може да доведе до ескалация. "Колкото повече цивилни граждани участват във военните операции, толкова по-голям е рискът цивилните и цивилната инфраструктура да станат обект на нападения", заяви Вероник Кристори от Червения кръст.

За да отстрани правната неяснота относно IT армията си, Украйна подготвя законодателство за включване на членовете ѝ във въоръжените сили като резервисти. Но говорителката на украинското министерство на цифровата трансформация отказа да коментира напредъка на тези инициативи.

В същото време Стас Юрасов, главен изпълнителен директор на украинското технологично издание dev.ua, предупреди, че усилията на проукраинските онлайн партизани, колкото и да са добронамерени, няма да са достатъчни, за да защитят страната от усилията на Русия да отслаби Украйна чрез кибератаки. "Доброволците са просто доброволци", каза Юрасов. "Представете си нашата армия да води войната само с доброволци."

Още: Предколедно: Парче от дрон падна в къщата на известна украинска актриса (СНИМКИ)

Скорошна мащабна кибератака срещу най-големия украински мобилен оператор "Kyivstar” нанесе сериозни щети на технологичната му инфраструктура и прекъсна услугите в цялата страна. Това показа, че Украйна не е направила достатъчно, за да защити критичната си дигитална инфраструктура, отбеляза Юрасов.

Нова страница в кибервойната

Близо две години след началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна много от дейностите на хакерите доброволци продължават да са неясни. Но има нещо, което е все по-ясно - "вече сме в период, в който хакерството е централна част от военните конфликти”, обяснява специалистът по киберпрестъпления Василеос Караянопулос от университета в Портсмут.

Според експерта в следващите години "намесата на тези цивилни във войните ще става все по-сериозна".

Още: Руски генерал призна косвено, че руските войници измират в Украйна (ВИДЕО)

 

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Германски депутати поискаха НАТО да сваля дронове над Украйна

Отново: Язовирна стена се скъса в Омска област (СНИМКИ)

Грузия отново излезе на улицата против закона за чуждите агенти (ВИДЕО)

Нов свален Су-25 в Украйна: Явно украинците имат ново американско оръжие

Украинските мъже в Германия са поне 200 000 и подлежат на мобилизация от Зеленски: Какво ще се случи с тях?

Основното предназначение на мъжете е да умрат за Родината си: Руски политик (ВИДЕО)

Богатата съседка: по кои показатели Швейцария изпреварва Германия

Защо и Лукашенко реши да "проверява" ядреното си оръжие?

Великобритания ще предостави на Украйна военна помощ от 500 милиона паунда, над 1600 ракети и 400 превозни средства

Eксперт: Западът е в глуха отбрана, но украинците ще успеят да спрат руснаците

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа