Има напредък, но не и окончателно решаване на проблема с руските газови доставки за Европа и преговорите по темата ще продължат. Това стана ясно след среща в Москва между руския министър на енергетиката Александър Новак и еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер, информира БНТ.
Още: Зеленски: Русия усложнява края на войната
Още: Преди срещата във Вашингтон: Европа решава дали да се присъедини към Зеленски
Русия спря доставките на газ за Украйна през юни и обяви, че ще ги възстанови, след като Киев изплати поне 1,5 млрд. долара от натрупаните досега сметки. Целият дълг възлиза на общо над 5 млрд. долара.
Русия отново предложи да намали цената на горивото за Украйна със 100 долара за 1000 кубически метра, но Киев настоява за по-голямо намаление и отхвърля предложението като политически мотивирано.
Еврокомисарят Йотингер обяви, че очаква скоро да бъде определен график за погасяване на украинския дълг към Русия. Датата на следващите преговори ще бъде съгласувана в началото на идната седмица.
Още: В Германия: Плащането в кеш намалява
Още: Путин: Трябва да премахнем причините за кризата, Тръмп: Украйна да отстъпи целия Донбас
"Газпром" ще изпълни задълженията си към Европейския съюз, но транзитът зависи от Украйна, каза шефът на руския газов монополист Алексей Милер, който също присъства на срещата в Москва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кейт Мидълтън и принц Уилям напускат дома си
Още: Володимир Зеленски: Убийствата трябва да спрат възможно най-скоро
Още: "Светът вече е много по-безопасно място": Виктор Орбан след срещата Тръмп-Путин
Още: "Топла среща по съседски": Руските медии след "Аляска 2025"