Полша е отказала да подкрепи пакетното споразумение на ЕС, включващо 18 млрд. евро помощ за Украйна, план за евросредствата на Унгария, както и глобален данък за големите мултинационални компании. Причината е, че Варшава има опасения относно закона за минималния корпоративен данък, съобщава Politico.
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Това е било решено в сряда - ден преди днешния Европейски съвет в Брюксел, след който може да се постигне компромис.
Също в сряда полският премиер Матеуш Моравецки призова ЕС да отпусне 35 млрд. евро от фонда за възстановяване на страната му, като обеща да отстъпи и да предприеме реформи в полските съдилища. Брюксел отдавна настоява Варшава да ги осъществи и да се придържа към върховенството на правото.
Преди това Полша блокира сделката за минималния корпоративен данък в продължение на месеци, преди да отстъпи, когато получи одобрение на Плана си за възстановяване. След това дойде ред на Унгария, която отправи подобни заплахи за блокиране, преди да оттегли ветото си в понеделник.
Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Но след това Варшава изрази резервите си в последния момент на среща на посланиците на ЕС. "Има голямо разочарование от това, че Полша застрашава помощта за Украйна, като блокира минималния данък", казва дипломат от ЕС пред Politico, описвайки действията на Варшава като "поредната ситуация на вземане на заложници".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Очакванията са, че Моравецки ще изостри темата на днешната среща на върха, въпреки че въпросът официално не е включен в дневния ред.
Идеята за глобален минимален корпоративен данък е вторият от двата стълба на сделка, договорена през 2021 г. от 140 държави, с която ще се променят правилата на трансграничното данъчно облагане. Целта на инициативата е да се постави под контрол начинът, по който големите интернет компании отчитат печалбите си и плащат данъци.
Що се отнася до помощта за Украйна в размер на 18 млрд. евро за 2023, за нея бе постигнато съгласие на 10 декември въпреки ветото на Унгария. После Будапеща даде на заден ход, тъй като си издейства отблокиране на част от евросредствата. ЕК заплашваше правителството на Виктор Орбан със замразяване на общо 13 млрд. евро - по Плана за възстановяване и по еврофондовете, но постигнатият компромис е за 6,3 млрд. евро.
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)