Кои са трите „най-умни“ градове в света?

23 септември 2020, 10:14 часа • 6027 | прочитания

Градовете по света все повече се надпреварват в усвояването и използването на съвременните технологии. Освен всичко друго, индексът на Швейцарския институт за управление на развитието и неговия анализ на дебата за бъдещето на технологиите в постпандемичната ера показва, че в много държави „най-умните“ градове не са техните столици.

Още: Директно отговорен за десетки изгорели през 2014 година в Одеса чиновник се заканва да отмъсти

Още: Важни промени за безработните в Германия: Ще засегне ли и българите там?

Така Сингапур, Хелзинки и Цюрих са технологично „най-умните“ градове в света. След тях са Оукланд, Осло, Копенхаген, Женева, Тайпе, Амстердам и Ню Йорк.

„Най-умните градове в света не приемат веднага новите технологии, но се стремят наистина да подобрят живота на своите граждани“, каза Артуро Брайс от института.

В дъното на списъка са Абуджа, Найроби и Лагос. Проучването обхваща 13 000 души от 109 града. Въпросите разглеждат въздействието на технологиите в шест области: здраве, безопасност, трафик, мобилност, възможности и управление.

Още: От люлката на фронта: Детски градини в Русия проведоха Парад на победата (ВИДЕА)

Още: Мелони: Много пъти съм била обект на срамни сексистки нападки

В Испания Билбао надминава Мадрид, а вторият по големина британски град Бирмингам напредва по-добре от Лондон.

В колумбийския град Меделин, известен някога със своите наркокартели, процентът на престъпност е намалял след въвеждането на безплатен безжичен интернет. Това е улеснило гражданите да докладват за престъпления, каза Брайс.

Много градове по света са въвели схеми за автомобилен трафик и повече култура на движение, за да намалят задръстванията, а Москва е особено успешна в това отношение. Това е така, защото гарантира безплатно паркиране на всички потребители на т.н. „интелигентна услуга“.

Големите градове трудно стават „умни“, въпреки че експертите смятат, че Covid-19 е ускорил прехода към по-приобщаващи, по-зелени и по-умни градове. Брайс прогнозира тенденция за обръщане към по-малките градове.

Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?

Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна

‚Мисля, че вървим към свят, в който ще сме по-разпръснати. Ще бъдем по-сигурни, ако живеем в по-малки градове“, каза той. Според него в случая със Сингапур, Хелзинки и Цюрих размерът им позволява да инвестират значително в технология, достъпна за всички граждани.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес