Най-голямото европейско пристанище се готви за война с Русия

08 юли 2025, 13:09 часа 1316 прочитания

Най-голямото пристанище в Европа се подготвя за потенциален конфликт с Русия - в нидерландския град Ротердам резервират място за кораби с военни доставки и планират къде да пренасочат товара в случай на война, разкрива Financial Times. Будевийн Симонс, който е главен изпълнителен директор на пристанищната администрация, разказва, че тя е в координация със съседното белгийско пристанище Антверпен за това как да се справят двата града, ако пристигнат британски, американски и канадски превозни средства и доставки.

"Не всеки терминал е подходящ за обработка на военни товари", споделя Симонс в интервю за изданието. "Ако се наложи да се превозват големи количества военни стоки, ще се обърнем към Антверпен или други пристанища, за да поемем част от капацитета и обратното. Все по-малко се възприемаме като конкуренти. Разбира се, конкурираме се, когато трябва, но работим заедно, когато можем".

Още: Украинско предупреждение за НАТО заради Путин: Или победа с най-старата бойна философия, или война в Европа

 

Война с Русия в бъдеще: индикациите

 

Мерките на Ротердам са част от вълна от военни приготовления на целия континент. Европейският съюз задейства план за превъоръжаване на стойност до 800 млрд. евро, докато САЩ, ръководени от Доналд Тръмп, настояват Европа да поеме по-голямата част от тежестта за сигурността си и за защитата на Украйна. НАТО се съгласи държавите членки да вдигнат военните разходи до 5% от БВП до 2035 г.

Снимка: iStock

Междувременно Руската федерация засилва военната си активност в базите около финландската граница, действа с военни учения в ексклава Калининград, а според различни европейски разузнавателни служби след години тя може да тества член 5 на НАТО - дали нападната страна от Алианса ще бъде защитена от съюзниците си: Война с НАТО за трилиони: Със спиране на влак Путин може да нахлуе в Европа (ГРАФИКА).

Ролята на Ротердам

През май нидерландското министерство на отбраната обяви, че по искане на НАТО Ротердам ще трябва да осигури пространство за обслужване на множество кораби, превозващи военни товари. Един или повече кораби ще се закотвят на кейовете в продължение на няколко седмици, което ще става четири или пет пъти годишно. Контейнерният терминал в Ротердам е единственото място, където пристанището може безопасно да прехвърля боеприпаси от един кораб на друг.

Още: Анализ: Румъния е ахилесова пета на НАТО при война с Русия - конкретната причина е видима

Пристанището и преди е обработвало оръжия - например по време на войната в Персийския залив от 2003 г. Дори в разгара на Студената война обаче то не е разполагало със специален кей. Антверпен редовно получава доставки за американските войски, разположени в Европа.

Ротердам се простира на 42 км по протежение на река Мьоз (или Маас) в Нидерландия. Той обработва около 436 млн. тона товари годишно, като приема 28 000 морски и 91 000 речни плавателни съда от Германия и вътрешността на Европа. Пристанището загуби около 8% от търговията си, основно с петрол, след като ЕС наложи санкции на Русия. Антверпен обработва 240 млн. тона товари годишно, пише FT.

Снимка: Getty Images

Още: Война на Русия и НАТО - данни колко ще струва

Рязкото намаляване на руските петролни потоци след нахлуването на диктатора Владимир Путин в Украйна е бил важен урок, казва Сиемонс. Той призовава европейските страни да се запасят с повече основни доставки, както правят с петрола. Той говори за мед, литий, графит и "редица други важни суровини".

Във вторник ЕС трябва да представи "стратегия за натрупване на запаси", която ще обхване медицинските консумативи, критичните суровини, енергийното оборудване, подслона и евентуално храната и водата.

Няколко пъти годишно в Ротердам ще се провеждат и военни амфибийни учения, казва още Симонс в интервюто за Financial Times.

Още: Нидерландия ще ни помага да се пазим от терористични заплахи и да си пазим класифицираните данни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес