Врагът не може да плава безнаказано в наши териториални води. Това написа в телеграм канала си новият командващ Сухопътните войски на Украйна Олександър Павлюк за потопения тази нощ руски десантен кораб "Цезар Куников" в Черно море.
Още: Заради руско военно учение: Германия праща още изтребители в Полша
Още: Русия може да загуби голяма част от недвижимите си имоти във Виена
Целта на Силите за отбрана е пълното възстановяване на териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите й граници, пише Павлюк.
"Унищожаването ... на руския десантен кораб "Цезар Куников" е поредното потвърждение, че врагът не може да минава безнаказано през украинските териториални води. Не може и няма!", добавя той.
Интересен въпрос - превозвал ли е нещо корабът?
"Цезар Куников" беше един от големите руски десантни кораби по проект 775. Той бе построен в Полша - в корабостроителницата "Stocznia Polnocna" в Гданск, и бе пуснат в експлоатация през 1986 г. Това обяснява военният експерт Олександър Коваленко в телеграм канала си, добавяйки, че корабът е бил с водоизместимост 4 000 тона и екипаж от 87 души.
Още: Над 100 руски града са пред изчезване
Още: Брюксел безпомощен: Сайтовете на забранени руски медии все още са достъпни в ЕС
Още: Украйна потопи руски десантен кораб в Черно море (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Молдовският коз на Путин влиза в затвора - присъдата срещу Евгения Гуцул засега
Още: Сръбски министър получи тежък мозъчен удар на живо в ефир, Вучич реагира (ВИДЕО)
"Тези кораби напоследък се използват главно като транспортни за логистичните цели на руските сили, но иначе като десантни тяхната функционалност е най-малко 340 десантчици и 12 единици бронирана техника. Така че въпросът е, когато е бил потопен какво е превозвал или е бил празен? Но дори да е бил празен, пак е чудесно!", пише той.
И най-важното според експерта - нито една корабостроителница в Русия не може да построи или дори напълно да ремонтира такива кораби днес.