Франция ще изисква от онлайн технологичните гиганти да плащат нов "цифров данък" върху приходите си през 2020 г., заяви финансовото министерство, въпреки предупреждението на Вашингтон, че може да отмъсти с нови мита върху френския внос, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
"Компаниите, подлежащи на облагане с този данък, са били уведомени", заяви служител на министерството, имайки предвид по-специално американските фирми Google, Amazon, Facebook и Apple, които според САЩ несправедливо са били посочени като обект за облагане.
Френският ход рискува да ескалира продължителна борба за това как да накарат американските технологични мултинационални компании да плащат по-голям дял от данъците си в страните, в които оперират.
Съгласно законодателството на ЕС американските компании могат да декларират печалбите си от целия блок в една държава-членка - в повечето случаи юрисдикции с ниски данъци като Ирландия или Холандия.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Под натиска да вземе по-твърда позиция, Франция въведе своя цифров данък през 2019 г., който изисква три процента такса върху печалбите от предоставяне на онлайн продажби за търговци на дребно на трети страни, както и върху дигитална реклама и продажба на частни данни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Но Париж постигна сделка с администрацията на президента Доналд Тръмп за спиране на данъка, докато търси глобална сделка за цифрови данъци под егидата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Но Тръмп предупреди за наказателни мита от 25 процента за френски продукти на стойност 1,3 милиарда долара, включително известната козметика и дамски чанти.
През октомври ОИСР призна, че няма да постигне споразумение за нов глобален стандарт за данъчно облагане на цифрови фирми през тази година, каквито надежди имаше, , най-вече поради противопоставянето на САЩ на предложенията.
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера