Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви, че руският мироопазващ контингент, разположен в Нагорни Карабах, трябва да се върне в Русия, след като напусне региона. Така той отговори на въпрос относно евентуалното преместване на миротворците в Армения.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Това са мироопазващи сили на Руската федерация в Нагорни Карабах. Ако те напуснат, трябва да се върнат в Русия", заяви Пашинян в интервю за обществената телевизия на Армения, цитирано от ТАСС т.е. от контролираната от режима в Кремъл руска държавна информационна агенция.
В същото време той подчерта, че въпросът за пребиваването на руските миротворци в Нагорни Карабах не зависи от позицията на Армения. "Русия води определени разговори с Азербайджан. Този въпрос се обсъжда и с нас", изтъкна той.
Още: Ще нападне ли Азербайджан Армения?
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Детайлите
Руският мироопазващ контингент е разположен в Нагорни Карабах в съответствие със споразумението между Русия, Армения и Азербайджан от 10 ноември 2020 г. Тристранният документ предвижда престой на миротворците в региона до 2025 г. с възможност за удължаване на този срок.
ЕП: Настоящата ситуация в Карабах е етническо прочистване
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова отбеляза, че откакто Армения призна Нагорни Карабах за азербайджанска територия, условията за пребиваване на миротворците в региона са се променили. По думите ѝ въпросът за разполагането им се обсъжда с азербайджанските власти. Руският заместник-министър на външните работи Михаил Галузин нарече присъствието на миротворците в региона търсено.
На 5 октомври руските миротворци започнаха да демонтират временните наблюдателни постове по бившата линия на съприкосновение в Нагорни Карабах. В същото време беше подчертано, че мироопазващият контингент все още няма да бъде изтеглен от региона.
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Още: Преговори между Армения и Азербайджан ще има този месец - ЕС ще ги помирява